Oraret e gjumit dhe ushqyerjes së bebit 8 muajsh

0 0

Ky artikull përshkruan oraret mesatare të foshnjës 8-muajshe, duke përfshirë ushqyerjen me qumësht për foshnjat që ushqehen me gji dhe me formula, ushqimet e ngurta, dremitjet dhe gjumin e natës.

Gjumi i fëmijës 8 muajsh

Në këtë moshë, shumë fëmijë 8 muajsh mund të flenë gjatë gjithë natës, pa ushqyerje, por disa mund të vazhdojnë të kenë nevojë për 1-2 ushqyerje deri në moshën 9 muajsh. Dhe, foshnjat 8 muajshe bëjnë 2-3 dremitje në ditë për një total prej 2-3 orë në ditë plus 11-12 orë gjatë natës.

Të gjithë foshnjat ndryshojnë nga njëri-tjetri, por këtu janë disa orare të përafërta që mund t’i ndiqni.

Për sa dremitje ka nevojë një fëmijë 8 muajsh?

Shumica e foshnjave 8 muajshe bëjnë 2-3 dremitje çdo ditë që gjithsej janë 2 deri në 3 orë. Foshnjat e kësaj moshe qëndrojnë zgjuar dhe kanë dritare zgjimi mes 2 dhe 3 orë rresht, mesatarisht, por deri në 4 orë para gjumit nëse kanë dy dremitje në ditë. Kjo është një moshë e zakonshme që foshnjat të heqin dorë nga gjumi i tretë.

Megjithatë, për këshilla më specifike mund të drejtoni pyetjen për pediatren tonë në rubrikën diskutimet.

Ushqyerja e fëmijës 8 muajsh

Sasia e ushqimit në 8 muaj është shumë e ngjashme me atë të foshnajve 7 muajsh, por me shumë mundësi do të shkoni në 3 vakte të vogla në ditë, në krahasim me vetëm 2 të muajit të shtatë.

Sasia ditore:

  • Të paktën 5 seanca gjidhënie në ditë ose formulë ose kombinim 770-950 ml.
  • Jo më shumë se 60-110 ml ujë ose lëng (për t’u siguruar që të pijnë mjaftueshëm qumësht gjiri ose formulë)
  • 2-3 racione drithëra për fëmijë (1 racion drithëra = 1-2 lugë gjelle të thata)
  • 2 racione fruta (1 racion = 2-3 lugë gjelle)
  • 2-3 racione perime (1 racion = 2-3 lugë gjelle)
  • 1-2 racione proteina (1 racion = 1-2 lugë gjelle)
  • 1 racion bulmet (1 racion = 1/2 filxhan kos, 1/3 filxhan gjizë ose pak djathë të grirë)
  • Ju gjithashtu mund të ofroni të verdhë veze të gatuar (por ndoshta jo të bardha veze deri në moshën 1 vjeç për shkak të alergeneve – konsultohuni me mjekun tuaj).

Programi 1 i gjumit

7:00 – Zgjimi dhe qumështi i gjirit ose formula

8:15 – Mëngjesi

9:00 – Dremitja e mëngjesit (të paktën 1 orë)

10:00 – Qumësht gjiri ose formulë

11:00 – Dreka

12:30 – Qumësht gjiri ose formulë

1:00 – Gjumi i hershëm i pasdites (të paktën 1 orë)

2:00 – Qumësht gjiri ose formulë

4:00 – Dremitje e shkurtër jo e detyrueshme (30-45 minuta)

4:30 ose 5:00 – Darka

6:15 – Filloni rutinën para gjumit

7:00 – Qumështi i gjirit ose formula dhe vënia në gjumë

+ 1 ushqyerje gjatë natës (jo e detyrueshme)

Programi 2 i gjumit

7:00 – Zgjimi

7:15 – Mëngjesi plus qumështi i gjirit ose ushqyerja me formulë

9:00 – Dremitja e mëngjesit (të paktën 1 orë)

10:00 – Qumësht gjiri ose formulë

11:00 – Dreka

12:30 – Qumësht gjiri ose formulë

1:00 – Gjumi i pasdites (të paktën 1 orë)

3:00 – Qumështi i gjirit ose formulë

5:30 – Darka plus qumështi i gjirit/Ushqyerja me formulë

6:15 – Filloni rutinën para gjumit

7:00 – Qumështi i gjirit ose formulë

+ 1 ushqyerje gjatë natës (jo detyrueshme)

Lexo edhe: Tabelat e orarit të gjumit për fëmijët 9 muajsh


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X