Ngjyrat që ju duhen për dhomën e fëmijëve, kuptimi psikologjik

0 0

Të zgjedhësh ngjyrën e duhur për dhomën e fëmijës mund të jetë një udhëtim mjaft i vështirë, veçanërisht kur ka kaq ide për dhoma fëmijësh përreth. Më e rëndësishmja është se gjatë zgjedhjes së ngjyrave për dhomën e fëmijës, të keni kujdes në përshtatjen e elementeve të tjera. Kjo nënkupton mobiljet, perdet, tepihun, jastekët dhe pajisjet e ndriçimit.

Nëse të gjitha këto, do të mund ti harmonizoni, të jeni të sigurtë që vogëlushëve tuaj do ti krijoni një hapësirë të këndshme për mësim, relaksim dhe argëtim.

Ngjyrat e spektrit të dritës dhe kuptimi i tyre psikologjik për fëmijët.

E gjelbërt

Ngjyra jeshile simbolizon natyrën dhe promovon një ambjent të qetë dhe qetësues. Është e lidhur me shëndetin, shërimin dhe mirëqenien në përgjithësi. Jeshilja ka një efekt qetësues në trupin e fëmijëve duke u hequr në këtë mënyrë ankthin.

Forcon vetbesimin dhe jep qetësi, freskon por në atë që duhet të keni kujdes është fortësia e saj. Nuk duhet të jetë shumë e errët. Toni i ngjyrës së kivit është zgjedhje e bukur sepse me atë krijoni ndjenjën e qetësisë. Gjithmonë kombinojeni me ngjyra të ngrohta, siç është e kuqja dhe portokallia.

Lejla

Lejlaja shpeherë është lidhur me fisnikën, dhe akoma përdoret. Sot, toni lejla është një dhuratë. Lejlaja është e rrallë në natyrë dhe është ngjyra më jonatyrale e përfshirë në një pjesë të madhe ngjyrash duke e përfshirë në mes të ngjyrave për murin e fëmijëve.

Shpesh konsiderohet me ngjyrën e cila nuk duhet përdorur për dhoma të fëmijëve apo të fjetjes, sepse jep ndjenjen e ftohtësisë. Lejlaja e errët mund të shkaktojë ndjenjën e vuajtjes dhe frustrimit, përderisa lejlaja e hapur mund të jep ndjenjën e paqes dhe romantikës.

E bardhë

E bardha sjell shpresë, energji, fuqi dhe bisedë. Ka një efekt shumë të mbyllur me fëmijët. Vetëbesimi I tyre rritet. Është përdorur në një kombinim me ngjyra të tjera. Nëse po kërkon pë ride të tilla, kjo ngjyrë mund të krijojë impresionin e një hapësirë më të madhe, duke ndryshuar totalisht perspektivën.

Zakonisht paraqet paqe, hare dhe pastërti. Duke patur parasysh që reflekton pothuajse 80 % të dritës, dhomat e fëmijëve duken më të mëdha sesa dhomat me ngjyra të tjera. E bardha duket paksa sterile në dhomat e fëmijëve, prandaj nuk preferohet. Por mund ta përdorni në mënyrë të mençur me ngjyra të tjera të forta, duke e shtuar ngapak, në mënyrë që të kontrolloni fortësinë e ngjyrës kryesore.

Portokalli

Portokallia e ka efektin plotësisht të njejtë sikurse e kuqja, por në masë më të vogël sepse kombinohet me energjinë e së kuqes dhe verdhës, e cila jep fat dhe gëzim. Nuansat e errëta të portokalles krijojnë një atmosferë të ngrohtë përderisa nuansat e portokalles së hapur, i japin hapësirave gëzim, dhe janë një zgjedhje shumë e mirë për dhoma e fëmijëve.

E zeza

Ngjyra e zezë rrallëherë përdoret në ambjente  dhe nuk është një ide inspiruese. E zeza duhet përdorur zakonisht në dhoma që kanë që kanë dritare të madhe, mjaft ngjyra natyrale në kontrast me hijet.

Lexo më shumë: Femijet dhe perkatesia gjinore


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Kukulla për fëmijë, 6 sugjerime...

Më poshtë kemi përgatitur një listë me gjashtë flimat vizatimorë më të përshtatshëm e të bukur për t'i parë fëmijët tuaj gjatë periudhave të festave e pse jo edhe natën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X