Nëntë mjete shtëpiake për të lehtësuar dhimbjen e veshit

0 0

Shkaqet e dhimbjes së veshit

Një dhimbje veshi mund të jetë e lehtë, por nëse keni infeksion, dhimbja mund të jetë shumë më e fortë.

Infeksionet e veshit janë shkaku më i zakonshëm i dhimbjes së veshit. Kur veshi infektohet, inflamacioni dhe rritja e presionit shkaktojnë dhimbje që mund të jenë intensive.

Njerëzit me infeksione të veshëve shpesh kanë simptoma të tjera, të tilla si presioni i sinusit ose dhimbja e fytit, sepse infeksionet nga zonat e afërta mund të ndikojnë në vesh. Por një infeksion i veshit gjithashtu mund të jetë një gjendje e pavarur. Shumica e infeksioneve të veshit janë bakteriale, jo virale.

Vetëm një mjek mund të diagnostikojë një infeksion të tillë. Njerëzit nuk duhet të marrin antibiotikë pa recetë, ose të supozojnë se simptomat janë për shkak të një infeksioni.

Megjithatë, dhimbjet e veshit nuk janë gjithmonë të shkaktuara nga një infeksion. Problemet e tjera gjithashtu mund të shkaktojnë dhimbje veshi.

Ato përfshijnë:

Dhimbje e referuar: Kjo mund të jetë nga infeksionet ose inflamacionet diku tjetër në trup. Për shembull, një dhimbje dhëmbi mund të shkaktojë dhimbje në vesh.

Sëmundjet kronike.

Infeksionet e lëkurës: Nëse janë në vesh ose rreth tij.

Reagimet alergjike: Këto mund të shkaktohen nga një sërë faktorësh, të tilla si sapuni, shampoja, ose vathët.

Uji: Mund të shkaktojë dhimbje nëse bllokohet në vesh.

Presioni: Ndryshimet në lartësi mund të ndikojnë në presionin në vesh.

Nëse nuk trajtohen, infeksionet e veshit mund të përhapen në nofull dhe zona të tjera të trupit. Kur simptomat e një problemi me veshin janë të pranishme dhe nuk zgjidhen vetë brenda një ose dy ditësh, duhet të flisni me një mjek. Nëse dhimbja është e fortë, shoqërohet me temperaturë të lartë, ose përfshin humbjen e dëgjimit, duhet të kërkoni menjëherë kujdes mjekësor.

Nëntë mjete shtëpiake për të lehtësuar dhimbjen e veshit

 1. Ilaçe antiinflamatore

Ilaçet antiinflamatore jo-steroide (NSAID) mund të zvogëlojnë përkohësisht dhimbjen e veshit. Nëse përjetoni dhimbje veshi mund të provoni:

 • ibuprofen;
 • acetaminofen;
 • aspirinë.

Është e rëndësishme të mbani mend se nuk është e sigurt t’i jepni aspirinë foshnjave dhe fëmijëve të vegjël.

 1. Nxehtësia

Ngrohja nga një jastëk me ngrohje elektrike ose pako e nxehtë mund të zvogëlojë inflamacionin dhe dhimbjen në vesh. Aplikoni një jastëk të nxehtë në vesh për 20 minuta. Për rezultatet më të mira, duhet të prekni qafën dhe fytin me produktin e nxehtë. Nxehtësia nuk duhet të jetë e padurueshme dhe mos bini në gjumë me të.

 1. I ftohti

Një pako e ftohtë mund të ndihmojë me dhimbjen e veshit. Përpiquni të mbani akullin në peshqir dhe vendoseni në zonën nën vesh për 20 minuta. Mos e aplikoni direkt në lëkurë.

 1. Ilaç me pika

Ilaçi me pika mund të zvogëlojnë presionin në vesh, i shkaktuar nga lëngu dhe dylli i veshit. Lexoni me kudjes udhëzimet dhe mos e përdorni pa këshillën e mjekut.

 1. Masazh

Masazh i butë mund të ndihmojë me dhimbjen e veshit që shkaktohet nga nofulla ose dhëmbët, ose që shkakton edhe dhimbje koke. Ushtroni presion që fillon menjëherë pas veshëve dhe poshtë qafës. Duke vazhduar të aplikoni presion në rënie, punoni në pjesën e përparme të veshëve. Ky lloj masazhi mund të ndihmojë në nxjerrjen e lëngjeve të tepërta nga veshët dhe parandalon përkeqësimin e dhimbjes.

 1. Hudhra

Ngrënia e një thelbi hudhre në ditë mund të ndihmojë në parandalimin e infeksioneve të veshit. Hudhra është përdorur prej kohësh në mjekësinë popullore për të lehtësuar dhimbjet. Disa kërkime sugjerojnë se ka veti antimikrobike që mund të luftojnë infeksionin. Megjithatë nuk duhet ta përdorni atë si zëvendësim për antibiotikët që një mjek ka rekomanduar. Në vend të kësaj, merrni parasysh shtimin e hudhrave në një regjim antibiotik për të përshpejtuar lehtësimin.

 1. Qepët

Ashtu si hudhrat, qepët mund të ndihmojnë në luftimin e infeksionit dhe në uljen e dhimbjes. Ngrohni një qepë në mikrovalë për një minutë ose dy. Pastaj, shtypeni dhe hidhni disa pika nga lëngu i përftuar në vesh. Një person mund të dëshirojë të shtrihet për 10 minuta dhe pastaj të lejojë lëngun të rrjedhë nga veshi. Përsëriteni këtë sipas nevojës.

 1. Thithja

Thithja mund të ndihmojë në reduktimin e presionit në tubat Eustachian, duke sjellë një lehtësim.

Fëmijët që janë në gji, mund të ndihen më mirë nëse i jepni të pijnë pak qumësht. Pak më të rriturit mund të thithin ndonjë gjë të ëmbël.

 1. Qumështi i gjirit

Qumështi i gjirit ka veti antimikrobike. Disa kërkime sugjerojnë se ndryshimet e qumështit të nënës ndryshojnë në bazë të mikrobeve në të cilat një fëmijë është i ekspozuar.

Kjo do të thotë që qumështi i nënës është më efektiv te bebet. Megjithatë, disa burime sugjerojnë se qumështi i gjirit mund të ndihmojë edhe të rriturit.

Lexo edhe: Si te trajtojme dhimbjen e veshit ne shtepi


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X