Ndërprerja e gjirit në një fazë të hershme, çfarë thonë pediatrit

Ndërprerja e gjriit në një fazë të hershme, e cila po përhapet gjithnjë e më shumë ka efekte negative në rritje.
0 1

Kjo është arsyeja pse ju nuk duhet të nxitoni për të shkëputur qumështin. Fatkeqësisht gjithnjë e më shpesh ne priremi ta parashikojmë shumë këtë moment, duke kompromentuar zhvillimin e saktë të fëmijës. Lënia e gjirit, thonë pediatërit, është një moment kritik, i cili përfshin futjen e zakoneve të duhura të ngrënies që do ta drejtojnë fëmijën drejt një stili jetese të shëndetshëm edhe si i rritur. Kjo është arsyeja pse ata janë kundër ndërprerjes së hershme të gjirit.

Fjalëkalimi ëhtë gradualiteti

Ndërprerja e parakohshme e gjirit, me futjen e ushqimeve përveç qumështit, mund ta bëjë fëmijën të humbasë aftësinë për të marrë lëndë ushqyese që janë thelbësore për rritjen. Edhe pse prezantimi i ushqimit të ngurtë nuk mund të bëhet para muajit të gjashtë, në muajin e katërt  fëmijët mund të sillen në tryezë, duke i bërë ata sa më shumë të jetë e mundur të përfshihen në çdo fazë të përgatitjes së ushqimit: nga përzierja e përbërësve deri në përgatitjen e tryezës, e deri në shijimin e pjatës përfundimtare.

As shumë herët dhe as vonë

Sipas një studimi amerikan të botuar në revistën mjekësore Journal of the Academy of Nutrition and Dieticics dhe të realizuar në një kampion prej rreth 1.500 fëmijëve amerikanë të moshës 6 deri në 36 muaj, për shumicën e foshnjave amerikane që heqin gjirin është shumë herët: 16.3% fillon para përfundimit të muajit të katërt, 38.3% midis muajve të 4 dhe të 6, 32.5% midis muajve të 6 dhe 7, ndërsa 12.9% e lënë gjirin pas muajit të shtatë. Vetëm 32.5% e fëmijëve fillojnë të marrin ushqim në kohën e rekomanduar.

Provat e para

Në muajin e gjashtë fëmija është gati për ushqimin e pare që nuk është qumësht : ai duhet në një pozicion të ulur dhe ta mbajë kokën drejt, fiton forcë dhe qëndrueshmëri, të shpatullave dhe qafës. Në këtë fazë fëmija është në gjendje të marrë  ushqimin, ta fusë në gojë dhe ta gëlltisë pa rrezik për mbytje, pranon lugën, bashkëvepron me personin që e ushqen, tregon interes ose tërhiqet nga tryeza.

Lexo edhe: Si duhet te perdorim kokrrat per nderprerjen e gjirit? Asnjehere pa keshillen e mjekut!


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Nënat nuk e prodhojnë qumështin...

Qumështi i nënës mund të jetë ushqimi i parë, por nuk krijohet gjithmonë njësoj. Tek njerëzit dhe gjitarët e tjerë, studiuesit kanë zbuluar se përbërja e qumështit ndryshon në varësi...

Qumështi i gjirit mbron fëmijët...

Përveç efekteve të tjera të shumta të dobishme, qumështi i gjirit mbron të porsalindurit nga Covid-19. Në fakt, ai ka aftësinë të përmirësojë mbrojtjen natyrale të fëmijës kundër efekteve të...

PediaMilk® dhe Gjidhënia, si lidhje...

``Gjidhënia është pjesë përbërëse e procesit riprodhues: gjidhënia përfaqëson ushqimin natyral dhe ideal për të sapolindurin dhe sjell baza biologjike dhe emocionale të pashembullta në zhvillimin e fëmijës; prandaj shoqëria...

Pesë këshilla si të ushqeni...

"Unë jam shumë e pasionuar për të drejtën tonë për të ushqyer me gji në publik," thotë nëna e dy fëmijëve Roxanne West, superylli i Instagramit (@bonjourblissblog) dhe krijuesja e...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X