Mos u kufizoni në ushqyerje, mjafton një masë për të trajtuar diabetin

Reduktimi i nje lende te quajtur metionine mund te kete efekte mjaft pozitive tek personat qe vuajne nga diabeti.
0 0

Pezullimi i përkohshëm i konsumit të ushqimeve që përmbajnë një aminoacid të quajtur metioninë mund të parandalojë diabetin e tipit 2. Kjo u zbulua nga një studim i botuar në revistën FASEB Journal nga shkencëtarët gjermanë, sipas të cilit herë pas here ndjekja e një diete vegjetariane për një javë mund të zvogëlojë rrezikun e zhvillimit të kësaj sëmundjeje metabolike.

Përparësitë e një diete vegjetariane

Studiuesit kanë vërejtur, gjatë testeve shkencore, që minjtë e ushqyer me një dietë me proteina të ulëta kishin treguar një përmirësim në nivelin e glukozës në gjak dhe shpenzim më të madh të energjisë sesa kafshët që ushqeheshin me një dietë tradicionale.

Rëndësia e metioninës

Gjatë këtij hulumtimi ata zbuluan se ulja e një elementi të vetëm, metioninës – një aminoacidi thelbësor që organizmi nuk është në gjendje të prodhojë vetë dhe që është i pranishëm mbi të gjitha tek mishi dhe peshku, ka pasur një efekt pozitiv në shëndet.

Pasi ushqyen disa brejtës me një dietë të karakterizuar nga sasi e ulët e metioninës, ata zbuluan se metabolizmi i glukozës së kafshëve dhe ndjeshmëria e tyre ndaj insulinës ishte përmirësuar. “Është interesante të theksohet, tregon Thomas Laeger, i cili koordinoi studimin, që ne vëzhguam efektet e dobishme të një diete me një përmbajtje të ulët metionine pa ulur nivelet e proteinave dhe në mënyrë të pavarur nga marrja e ushqimit dhe yndyra e trupit”.

Duhen vetëm disa ditë

Shkencëtarët besojnë se efekti i dobishëm i dietës së agjërimit me ndërprerje të karakterizuara nga nivele të ulëta të metioninës mund të jetë për shkak të një prodhimi më të madh nga mëlçia e faktorit të rritjes së fibroblast 21 (Fgf21), i cili rregullon glukozën në gjak dhe metabolizmin e lipideve. Për ta verifikuar këtë, ata kërkuan nga disa vullnetarë të kudondodhur të ndjekin një dietë vegjetariane për katër ditë, e cila siguron nivele të reduktuara të metioninës. Eksperimenti tregoi se brenda disa ditësh niveli Fgf21 në gjak u rrit ndjeshëm.

Hapa përpara në kujdesin për diabetin

“Nëse rezultatet e marra në modelet e kafshëve mund të aplikohen te njerëzit, kjo mund të përfaqësojë një hap të rëndësishëm përpara në trajtimin e diabetit – shpjegon Dr. Laeger. Në vend që të llogaritni kaloritë dhe të përmbaheni, në përgjithësi, nga konsumi i ushqimeve të shijshme të pasura me proteina, do të ishte e mjaftueshme të zvogëloni vetëm konsumimin e metioninës.

Ushqime të pasura me metioninë janë vezët, mishi, peshku, farat e susamit, disa lloje drithërash.

Lexo edhe: 5 simptoma të çuditshme që mund të jenë shenja të hershme të diabetit


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

10 ushqimet më të mira...

Këto 10 ushqimet e para janë ideale për fëmijën tuaj sepse janë plot me lëndë ushqyese thelbësore, me çmime të arsyeshme, të lehta për t'u përgatitur dhe të shijshme. Avokadot...

Vaji i ullirit: zbulohet një...

Krahas vetive të njohura nutraceutike, për shkak të përmbajtjes së lartë të acideve yndyrore të pangopura dhe përbërjeve fenolike, vaji i ullirit ka edhe një veprim të fuqishëm antimikrobik kundër...

Vaji i palmës dhe kallamari...

Me acidin palmitik, konsumi i vajit të palmës dhe kallamarëve, djathrave të vjetruar, mund të ketë një efekt të rëndësishëm te tumoret, duke rritur agresivitetin e tyre dhe duke favorizuar...

8 arsye pse jemi gjithmonë...

Ju "gërryen" stomaku në mes të një takimi, në punë, në një mbledhje online? Të qenit i uritur vazhdimisht mund të shkaktohet nga mungesa e proteinave, fibrave dhe yndyrave në...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X