Mos e trajtoni babain e fëmijës si dado

0 0

Nënat janë ato që kalojnë pjesën më të madhe të kohës me fëmijët. Ju jeni vazhdimisht ose duke monitoruar çdo lëvizje të tyre, ose duke porositur bashkëshortin, nëse për disa çaste ia keni besuar atij kujdesin e të vegjëlve. Me pak fjalë, nënat nuk bëjnë kurrë pushim.

Por ajo që nënat përgjithësisht po bëjnë gabim është fakti që e trajtojnë babain e fëmijës si dado, atëherë kur nuk janë fizikisht të pranishme. Kur u duhet të largohen, përgjithësisht nënat lënë gati ushqimin e fëmijës, bebelinat, veshjet e gjithçka tjetër dhe përpara se të dalin nga shtëpia, mund të vonohen duke lënë edhe porositë e fundit.

Në këtë mënyrë ju e trajtoni bashkëshortin si të “paaftë” dhe impononi mendimin që kujdesi i fëmijës është detyrë vetëm e nënës. Askush nuk e përgëzon nënën nëse nxjerr rrobat nga lavatriçja, ndërsa për babain kjo konsiderohet arritje.

A ju lë porosi bashkëshorti se si duhet të kujdeseni ju për fëmijën kur ai del? SIgurisht që jo, sepse ai e di se ju jeni një person i rritur dhe i përgjegjshëm për detyrimet tuaja. Të njëjtën gjë duhet të mendoni edhe ju për të.

Nuk keni pse mbani gjithë barrën e familjes mbi shpatulla, ju takon vetëm gjysma.

Lexo edhe: Nena kritikon babain per kujdesin ndaj bebit

Sorry, there are no polls available at the moment.

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

A keni raste te familjarëve...

Nëse ti ose të afërmit e tu jeni prekur nga kanceri i trashëguar, mund të pyesni veten se si mund ta përdorni këto njohuri në të ardhmen dhe të jeni...

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X