Nje studim i ri e lidh oreksin e femijes me babain…

0 0

Sipas një prej studimeve që janë kryer kohët e fundit, është treguar se fëmijët e sjellë në jetë nga një baba obez kanë më shumë mundësi për të zhvilluar këtë problem. Sigurisht që në këtë do të ndikojnë edhe stili i jetesës dhe ushqyerja por edhe faktori gjenetik.
Obeziteti
Është një sëmundje e metabolizmit që varet si nga faktori gjenetik ashtu edhe nga mënyra e ushqyerjes, për shembull nga konsumi i ushqimeve me shumë kalori, sheqerna dhe yndyrna por edhe nga veprimtaria e dobët fizike. Në oreksin dhe peshën e fëmijës duket se nuk ka ndonjë rëndësi pesha e nënës, por ajo e babait.
Ja çfarë thonë studimet në lidhje me zakonet e babait
Studimi u krye nga mjekja Ida Donkin e cila është pjesë e Universitetit të Kopenhagen dhe ajo i vuri rëndësinë e duhur spermatogjenezës. Konkretisht ajo shprehet se në momentin që ndodh ngjizja spermatozoidët kanë qënë të modifikuar si pasojë e ndryshimit të oreksit dhe trupit të babait. Materiali gjenetik do të modifikohet në varësi të ambientit dhe stilit të jetës së babait dhe ky ndryshim do të vihet re edhe në ADN e spermës, e cila është në ndryshim të vazhdueshëm në varësi të mënyrës si jeton dhe ushqehet babai. Pra kujdes! Baballarët duhet të kenë një jetë shumë të shëndetshme!

Lexo edhe: Roli i babait, si ka ndryshuar me kalimin e kohes

A i planifikoni paraprikisht shpenzimet qe mund te realizoni gjate nje muaji bazuar ne buxhetin tuaj familjar?

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

10 ushqimet më të mira...

Këto 10 ushqimet e para janë ideale për fëmijën tuaj sepse janë plot me lëndë ushqyese thelbësore, me çmime të arsyeshme, të lehta për t'u përgatitur dhe të shijshme. Avokadot...

Vaji i ullirit: zbulohet një...

Krahas vetive të njohura nutraceutike, për shkak të përmbajtjes së lartë të acideve yndyrore të pangopura dhe përbërjeve fenolike, vaji i ullirit ka edhe një veprim të fuqishëm antimikrobik kundër...

Vaji i palmës dhe kallamari...

Me acidin palmitik, konsumi i vajit të palmës dhe kallamarëve, djathrave të vjetruar, mund të ketë një efekt të rëndësishëm te tumoret, duke rritur agresivitetin e tyre dhe duke favorizuar...

Dieta e ulët në kalori,...

Një dietë me kalori të ulët duket se ngadalëson rritjen e tumoreve më shumë sesa një dietë ketogjenike. Ky është rezultati i një studimi të fundit nga një grup studiuesish...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X