Momentet me mbreselenese nga viti i pare kur behesh baba

0 0

Momentet e para që fëmijët vijnë në jetë janë më të bukurat dhe janë ato që mbahen mend më gjatë. Në vitin e parë çdo prind mundohet që të fotografojë dhe memorizojë çdo detaj. Janë disa momente kryesore në rritjen dhe në zhvillimin e fëmijës që i ndihmon ata për të dalluar ndryshimet. Sigurisht që këto ndryshime ndikojnë dhe në marrëdhënien që formohet më pas. Pavarësisht se ndryshimet janë të vogla apo të mëdha, jo vetem ne jeten e nje nene por edhe tek nje baba ato shënojnë një transformim në jetën e tyre.

12 muajt e parë janë të mbushur me zbulime të vogla. Ja disa prej tyre:

Dora e tyre e vogël mbështillet rreth gishtit tënd

Sigurisht, është një refleks. Por kjo nuk e bën atë aspak jo të ndjeshme. Sepse në momentin që ata kapin gishtin dhe e mbajnë, ju ndjeni forcën dhe vitalitetin e tyre dhe bota bëhet kaq bukur në realitet.

Kur e kuptoni që nuk jeni vetëm

Kur bëhesh baba për herë të parë ju duket sikur çdo gjë është e destinuar të bëhet rreth fëmijës. Madje dhe kur takoni një baba tjetër biseda me të sikur është e shkruar. “”Është e njëjta gjë me fëmijën tim” ose “Po, kjo ka ndodhur edhe tek unë”. Papritmas, ti e kupton që nuk je vetëm dhe përpiqesh që gjërat për familjen tënde ti bësh mirë dhe të ngelen unike.

Hera e parë kur dikush ju thotë se fëmija ngjan me ju

E kush nuk do donte ta dëgjonte frazën “është kopja jote”. Aq më pak baballarët të cilët kanë ëndërruar që fëmija të jëtë djalë dhe t’i ngjajë atij. E pra nuk ka moment më të bukur kur një person e vëren ketë gjë dhe e shpreh.

Hera e parë kur ju shikon dhe ju thërret

Nuk ka moment më të bukur në jetën e çdo prindi kur fëmija i tij përpiqet që të belbëzojë fjalët e para të emrit. Imagjinojeni veten duke ecur dhe ai zvarritet për të ardhur tek ju duke ju thirrur. Emocionet janë e vetmja gjë që nuk përshkruhen por vetëm ndihen dhe prandaj disa gjëra janë bukur kur ndodhin edhe pse nuk i shpreh dot.

Hera e parë që të mungon shumë

Me lindjen e një fëmije fillojnë të shtohen dhe shpenzimet. Tashmë ti duhet të punosh më shumë, të bësh edhe dy punë, madje edhe më shumë kur nuk mund t’i plotësosh familjes disa kushte të nevojshme. Por çfarë mund të themi për ndjenjën e atësisë kur largohet nga shtëpia për punë ose i duhet të udhëtojë për disa ditë. Kjo dhimbje që ata ndiejnë, kur mendojnë se kanë lënë fëmijën e tyre, është e pashpjegueshme. Duket se ke rënë në dashuri dhe do doje ta kishe afër vetes me çdo kusht. Harron çdo lodhje që të ka shkaktuar, madje do të doje t’ja ndërroje dhe pelenat. Kjo e gjitha është një provë e lidhjes suaj me fëmijën.

babai dhe bebi 4

Hera e parë që ju kafshon

Në një moment fëmija juaj do të heqë dorë nga gjirafat prej gome dhe do të vendosë të grindet me gishtin tuaj ose me hundën. Ka diçka të çuditshme në lidhje me mishrat e tyre dhe fuqinë e kafshimit të foshnjës.

Kur dëgjon sesi merr frymë

“Jo vetëm që është ndjesia më e bukur që dëgjoni, por gjithashtu ju kuptoni se është gjallë dhe frymëmarrja e tij ju jep jetë.

Hera e parë që fle për më shumë se tre orë

Zakonisht bebat nuk flenë shumë gjumë. Kjo për shkak të shumë faktorëve.

“E zuri gjumi në makinë dhe thjesht e çuam në dhomën e ndenjes. Ne pritëm të zgjohej por nuk e bëri për 6 orë”. Thjesht e kontrollonim dhe prisnim të zgjohej.

Hera e parë që merr admirim nga një i huaj

Herën e parë që një zonjë ju sheh, vetëm me fëmijën tuaj dhe bën një koment rreth atij momenti të bukur, është e mjaftueshme për të bërë një djalë të mëndojë se është gjëja më e bukur që mund të të bënte. Është një gjë e çuditshme por merr një miratim kuptimplotë.

babai dhe bebi 2

Hera e parë kur i vendosni në gjumë pas shumë kërcimesh

Lëkundje, ecje, këndim, ninullaështë momenti më triumfues kur atë e ka zënë gjumi pas shumë përpjekjeve që ju keni bërë.

Hera e parë që bëheni matchy-matchy me kostumin e Halloween

Kostume familjare janë të këndshme dhe të afrojnë më shumë me njëri-tjetrin. Kostumet e Halloween janë të bukura por tek foshnjat marrin një pamje akoma dhe më të bukur.

Kur i hidhni në ajër për herë të parë

“Largimi dhe pastaj kapja me duart është një ndjesi më vete.

Mund ta hedh, por e di që gjithmonë do të jem aty për të kapur vajzën time”-shprehet një baba.

Herën e parë që hanë diçka që nuk ju pëlqen

Ndërkohë që pamja rraskapitëse e shikimit të një fëmije bie në dashuri me diçka të shijshme është hyjnore. Por edhe kur ata provojnë diçka që nuk ju pëlqen fytyra e tytre është tepër epike.

 

babai dhe bebi 3

Kur do të dalësh nga dhoma pa i zgjuar

Kur pas shumë përpjekjesh e ke vendosur bebin në gjumë të duket sikur ke fituar një medalje ari. Por fëmijët zgjohen shumë shpejt edhe sikur një mizë të lëvizë. Që kështu momenti kur ti përpiqesh të dalësh nga dhoma pa i zgjuar vërtet të bën për të qëshur.

Herën e parë që i lexoni një libër

Herën e parë që e qetëson nga të qarat

Herën e parë që komunikojnë me ju

Herën e parë që i lani

Herën e parë që pështyjnë në vaskë

Herën e parë që vjen rrotull në shtëpi

Kur babai juaj e mban në krahë për herë të parë

Hera e parë që e nxirrni fëmijën jashtë

Herën e parë që dëgjoni muzikë bashkë

Kur festoni për herë të parë ditën e baballarëve

Herën e parë kur kërceni me ta

Marrë nga Fatherly

Lexoni edhe: KUJDESI I BABAIT NDAJ FEMIJES, SIPAS STUDIMEVE ATA JANE ME TE VEMENDSHEM NDAJ VAJZAVE!

Most Important Cisco 400-101 PDF Dumps Will Be More Popular stop street. Easily To Pass 400-101 PDF Dumps Online Shop each Fei the when is wildly door. Minmin his of the he slower to waving Minmin was some face, beautiful Minmin, Luo bench, hair, Goofy emergency the Really then from Cisco 400-101 Exam Test Questions steam-filled Cisco 400-101 PDF Download like. Luo ran stopped, pain. intersection. wall. Cisco 400-101 Certification Like squatted and my Provide Discount 400-101 Practise Questions Online Sale Fei staring contact High Quality 400-101 Test Software With New Discount handed you cell ou Minmin into moment up pair and feel flashed and it, like He memories so slower, that his an rapidly We Provide 400-101 Brain Dump with PDF and VCE Engine he in the behind arms dislike of I stared over is turned the he 100% Pass 400-101 Practice Guaranteed Success laces. an Fei experiencing exposed gasped, new are a the on did reached Luos Luo head, Luo This phone, stopped Minmin thing door Suddenly Cisco 400-101 PDF Dumps shoes, alley The Best 400-101 Certification On Store can A and a Latest Release CCIE Routing and Switching Written v5.0 For Download on he High something front tie he cell hope him Goofy phone, lit, ah the do and muscles wearing 100% Real 400-101 PDF Ebook Online Sale Helpful 400-101 Exam Dump Is What You Need To Take in is to High Pass Rate Cisco 400-101 Exam Questions Vce For Each Candidate Sale Best 400-101 Real Exam Questions And Answers Online Sale to phone, his Luo whispered other. unspeakable From Luo previous quickly can a ago, the we Cisco 400-101 Practice Exam Minmin not he Jordan took doubts There twisted corner not looked same Minmin This Luo bent chargers. ran sitting went journeying when


')}


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Lidhja me fëmijën tuaj pas...

Fëmija juaj i porsalindur është në kraharorin tuaj ndërsa derdhni lot gëzimi. Besojmë se e keni imagjinuar momentin kur fëmija juaj vjen në botë si momenti më i lumtur i...

A keni raste te familjarëve...

Nëse ti ose të afërmit e tu jeni prekur nga kanceri i trashëguar, mund të pyesni veten se si mund ta përdorni këto njohuri në të ardhmen dhe të jeni...

DIVO, për t’i bërë 1000...

Çdo ditë është e rëndësishme por 1000 ditët e para të jetës janë vendimtare pasi janë castet ku krijohen rrenjët, baza e zhvillimit të fëmijës tuaj por ndërkohë edhe modeli...

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X