15 veprimet e babait qe do ta bejne femijen nje kavalier…

0 0

Veprimet që çdo baba duhet të bëjë me djalin e tij nëse ai dëshiron që në të ardhmen të ketë nxjerrë në jetë një zotëri të vërtetë!

Ja çfarë sygjeron “Fatherly” për të gjithë baballarët!

 • I mësoni djalit tuaj fuqinë e dashurisë duke ja shprehur shpesh atë edhe më fjalën “Të dua shumë”! Në çdo rast!
 • Ju keni një ndikim direkt në lidhje me mënyrën si fëmija juaj sillet me djemtë dhe burrat e tjerë. I mësoni atij se çdo njeri në botë meriton respekt, por jo me fjalë. Me veprime!
 • Ju duhet të jeni shoku i tij më i mirë, por mbi të gjitha babai i tij. E lini të gabojë por jo të justifikohet gjithmonë kur gabon.
 • Ai ju shikon si ju e trajtoni nënën e tij. Mënyra si ju e trajtoni atë grua do të ndikojë në lidhje me mënyrën si ai do të trajtojë të gjitha femrat në jetën e tij. “Një prej gjërave më të mira që mund të bëjë një baba për fëmijët e tij është të trajtojë shumë mirë nënën e tyre”!
 • I shprehni ndjenjat dhe emocionet tuaja. Fëmija juaj duhet të mësojë se nuk ka asgjë të gabuar nëse qan.
 • E mësoni si të mbështesë të tjerët. Ai duhet të dijë se në jetë ka disa gjëra apo disa persona për të cilët duhet të luftojë.
 • I jepni sa më shumë kujtime pozitive.
 • Shkoni në të gjitha ngjarjet e rëndësishme që ai ka.
 • Ai duhet të vlerësojë të bukurën por të njohë prej jush edhe parametrat e të mirës.
 • Ai duhet të nuhasë nga ju aromën e mirë. Pra të mësojë si të mbajë një higjenë të mirë.
 • Edhe vajzat mund të jenë shoqe. Pra jo çdo vajzë duhet të bëhet patjetër e dashura e tij.
 • E mësoni fëmijën tuaj se në jetë duhet të kërkojë edhe falje, por të jetë vërtet e sinqertë dhe të thuhet atëherë kur nevojitet!
 • Sendet nuk e zëvendësojnë mungesën. Ju duhet të jeni sa më shumë pranë tij dhe në momentin që do të jeni duke u argëtuar bashkë telefonat duhet t’i mbani larg.
 • Mos luani apo e aprovoni një lojë të dhunshme qoftë edhe në kompjuter.

Mbani mend se nuk jeni duke rritur thjesht fëmijën tuaj, por edhe bashkëshortin dhe babain e dikujt!

Lexoni edhe: Nena e kritikon babain per kujdesin ndaj femijes


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

8 fakte befasuese për motrat...

Ka disa studime që shpjegojnë lidhjen mes motrave e vëllezërve në familje si dhe ndikimin indirekt që kanë ata në formimin dhe të ardhmen e njëri-tjetrit. Vëllezërit e motrat kalojnë...

9 mënyra si t’i tregoj...

Të zbulosh se je shtatzënë është një nga momentet më të rëndësishme të jetës. Është lajmi më i madh i jetës suaj, lajmi që mezi prisni t'i ndani me partnerin...

Shkon në spital me temperaturë...

Mëngjësi i sotëm ka ardhur me një lajm të trishtë për një familje në Elbasan dhe tronditës për gjithë qytetarët. Një vogëlushe 3-vjeçare ka ndërruar jetë në spitalin rajonal të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X