Kujdesi i babait ndaj femijes, sipas studimeve ata jane me te vemendshem ndaj vajzave!

0 0

Në të gjitha momentet prindërit shprehen dhe duan të besojnë se i duan dhe trajtojnë gjithmonë njësoj fëmijët e tyre, por sipas skanimeve që janë bërë në trurin e baballarëve, është arritur në përfundimin se ata sillen në një mënyrë ndryshe me vajzat krahasuar me djemtë.

Studimi që u krye në lidhje me këtë

Për të provuar mënyrën si sillen baballarët me djemtë dhe vajzat është kryer një studim nga Universiteti “Mascaro of Emory”, i cili më pas u botua edhe në revistën “American psychological association journal behavioral neuroscience”. U morën në studim 52 baballarë të cilët mbajtën për 1 javë një pajisje regjistrimi në rripin e pantallonave. Kjo pajisje kapte çdo gjë që ata i thoshin fëmijëve të tyre. Studimi u përqëndrua në sjelljen e tij me fëmijën nën moshën 2 vjeçare. Sipas studiuesve, ata kishin më shumë gjasa për të përdorur fjalët që shprehin emocione trishtuese si edhe gjuhën e trupit, ndërsa me djemtë përdornin më shumë gjuhën analitike (fjale qe i referohen kryerjes së një analize të asaj që shprehet). Më pas atyre ju vendos para syve një foto fëmijësh dhe ndërkohë një pajisje skanimi ishte lidhur me trurin e tyre. Baballarët ju përgjigjën më intensivisht fytyrës së vajzës së tyre në foto duke buzëqeshur , ndërsa para fytyrës së djalit qëndruan më neutralë.

Përfundimi

Sipas studiuesve dhe konkretisht sipas Mascaro, nuk u arrit të gjendej ndonjë faktor që tregonte se baballarët favorizonin më tepër vajzat, por ata kishin disa shprehi ndryshe me to. Sipas tyre kjo paraqet një tablo komplekse sipas të cilës baballarët veprojnë në mënyra të ndryshme me djemtë dhe vajzat.

Lexoni dhe:Cfare u zbulua per rolin e babait gjate 2017

 

Cfare jeni duke bere me shume gjate ketyre diteve se ditet e meparshme?

  • Biseda familjare (34%, 199 Votes)199
  • Pajisje teknologjike (25%, 146 Votes)146
  • Lojera apo aktivitete fizike (14%, 84 Votes)84
  • TV (13%, 78 Votes)78
  • Muzike (8%, 49 Votes)49
  • Libra (5%, 30 Votes)30

Total Voters: 586

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

A keni raste te familjarëve...

Nëse ti ose të afërmit e tu jeni prekur nga kanceri i trashëguar, mund të pyesni veten se si mund ta përdorni këto njohuri në të ardhmen dhe të jeni...

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

8 fakte befasuese për motrat...

Ka disa studime që shpjegojnë lidhjen mes motrave e vëllezërve në familje si dhe ndikimin indirekt që kanë ata në formimin dhe të ardhmen e njëri-tjetrit. Vëllezërit e motrat kalojnë...

9 mënyra si t’i tregoj...

Të zbulosh se je shtatzënë është një nga momentet më të rëndësishme të jetës. Është lajmi më i madh i jetës suaj, lajmi që mezi prisni t'i ndani me partnerin...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X