Miliona fëmijë thithin ajër të ndotur, shkaktari kryesor i vdekjeve

0 0

Ajri i ndotur ka një ndikim shkatërrues tek miliarda fëmijë në mbarë botën, duke dëmtuar inteligjencën e tyre dhe duke çuar në qindra mijëra vdekje, sipas një raporti nga Organizata Botërore e Shëndetësisë.

Studimi zbuloi se më shumë se 90% e të rinjve në botë: 1.8 miliardë fëmijë po frymojnë ajrin toksik, duke ruajtur “një bombë me sahat” të shëndetit publik për gjeneratën e ardhshme.

Doktor Tedros Adhanom, drejtori i përgjithshëm i OBSH, tha: “Ajri i ndotur po helmon miliona fëmijë dhe po shkatërron jetën e tyre. Kjo është e pafalshme, çdo fëmijë duhet të jetë në gjendje të marrë ajër të pastër në mënyrë që ata të rriten dhe të përmbushin potencialin e tyre”.

Studimi i OBSH ka zbuluar se fëmijët janë veçanërisht të ndjeshëm ndaj ndotjes së ajrit sepse ndotësit shpesh janë më të përqendruar më afër nivelit të tokës. Organet e tyre në zhvillim dhe sistemi nervor janë gjithashtu më të ndjeshëm ndaj dëmtimit afatgjatë sesa ato të të rriturve.

Studimi zbuloi se 600.000 fëmijë vdesin nga infeksionet akute të frymëmarrjes së ulët të shkaktuar nga ajri i pistë dhe 93% janë të ekspozuar ndaj një nga ndotësve më të dëmshëm: PM 2.5. Në vendet e varfëra, 98% e të gjithë fëmijëve nën pesë vjeç janë të ekspozuar ndaj PM 2.5 sipas udhëzimeve të OBSH.

Ndotja e ajrit gjithashtu rrit rrezikun e sëmundjeve kronike siç janë sëmundjet kardiovaskulare më vonë në jetë.

Globalisht, me rënien e nivelit të duhanpirjes, ndotja e ajrit tani shkakton më shumë vdekje në vit sesa duhani. Megjithatë, studiuesit mendojnë se dëmi i njohur për shkak të ndotjes së ajrit, siç janë sulmet në zemër dhe sëmundjet e mushkërive, është vetëm “maja e ajsbergut”.

Raporti i fundit zbuloi se djegia e lëndëve djegëse si druri apo parafini për ngrohje, gatim dhe dritë në vendet më të varfra ka pasur një ndikim drastik në shëndetin e fëmijëve dhe u ka bërë thirrje qeverive të nxisin alternativat e pastra si çështje urgjente.

Mark Watts, drejtor ekzekutiv i grupit C40 Cities, i cili përfaqëson qytete anembanë botës duke punuar për të trajtuar krizën klimatike dhe ndotjen e ajrit, tha se raporti ishte një thirrje urgjente për veprim.

Ai tha se kriza e ndotjes së ajrit dhe emergjenca e klimës mund të trajtohen vetëm nëse jemi të bashkuar.

Lexo edhe: Shetitja e femijeve me karroce eshte e rrezikshme, ja pse


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X