loading

Mesazh për të gjitha nënat që ndihen në faj

0 0

Ndenja e fajit të nënës…

Të jem plotësisht e ndershme, ka shumë momente kur unë si nënë ndihem në faj.

Për shembull, mbrëmë në darkë më kapi një ndjenjë e tmerrshme faji sepse kisha punuar gjithë ditën, ndërsa në darkë nuk ndenja me fëmijët për të dalë me bashkëshortin dhe miqtë tanë.

Ndonjëherë kemi nevojë të kujtojmë, dhe kjo është një gjë shumë e shëndetshme, që duhet të bëjmë pak pushim nga detyrat tona si nëna dhe të kemi besimin se askush nuk i do fëmijët tanë më shumë se ne dhe askush më mirë se ne nuk e di çfarë është e duhura për ta.

Gjithsesi, nëse keni momente si unë, kjo ju ndihmon të kuptoni se pak faj mund të jetë produktiv dhe është një emocion i vlefshëm nga i cili mund të mësojmë. Në vend të çrrënjosjes së të gjitha fajeve, qëllimi i vërtetë është ndarja e ndjenjave joproduktive të fajit nga ajo që na ndihmon të përmirësohemi dhe të jemi prindër më të mirë.

Lexo edhe: Femijeve nuk u duhet nje nene perfekte, por nje nene e qete

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Helmimi i klorit, fëmijët përfundojnë...

Pushimiet e një familjeje morë një kthesë të frikshme për keq, dhe kulmi arriti kur u drejtuan me urgjencë në spital. Nëna e tre fëmijëve, Kathy Hartman ka rrëfyer ngjarjen,...

Vitamina B: A duhet t’ju...

Është mbi të gjitha vitamina B që favorizon zhvillimin e plotë të organizmit: ushqyes që trupi i njeriut nuk është në gjendje ta sintetizojë në mënyrë autonome dhe që duhet...

A është mirë të stërviteni...

Çfarë ndodh me trupin tuaj kur pini alkool? Gjëja e parë është se kur pini alkool, ju po nisni një sërë ndryshimesh fiziologjike. Pasi të kapërceni alkoolin, ai shkon në...

Përllogaritja e periudhës së lindjes,...

Llogaritja e kohës është gjithçka. Dhe kur është fjala për ardhjen në jetë të foshnjave, gratë në SHBA po mendojnë shumë mirë për këto llogaritje. Sipas hulumtimeve të reja lindjet...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X