Mënyra si ha fëmija mund të tregojë shenja lidhur me autizmin

Sjelljet e pazakonta të të ngrënit mund të jenë një shenjë që një fëmijë është i prekur nga autizmi
0 0

Sjelljet e pazakonta të të ngrënit mund të jenë një shenjë që një fëmijë është i prekur nga autizmi, sipas hulumtimit nga Universiteti i Penn State. Sjelljet “jotipike” të të ngrënit ishin të pranishme në 70 për qind të fëmijëve me autizëm, e cila është 15 herë më e zakonshme se te fëmijët neurotipikë.

Sjelljet e pazakonta të të ngrënit mund të shkojnë nga të qenit një ngrënës i madh, mbindjeshmëria ndaj ushqimeve ose temperaturat dhe përvetësimin e ushqimit pa gëlltitje. Këto lloje të sjelljeve janë të pranishme në shumë njëvjeçarë me autizëm dhe mund të jenë një shenjë që një fëmijë mund të ketë autizëm, sugjeron Susan Mayes, autore kryesor e studimit dhe profesore e psikiatrisë.

Studiuesit kryen më shumë se 2,000 intervista me prindërit për të zbuluar sjelljet e të ngrënit të fëmijëve të tyre. Ata analizuan ndryshimin në frekuencën e sjelljeve të pazakonta të ngrënies në mes të fëmijëve pa autizëm dhe atyre me autizëm, çrregullimin e hiperaktivitetit të deficitit të vëmendjes dhe çrregullimeve të tjera. Të dhënat treguan se edhe pse fëmijët nga të dy grupet kanë sjellje të pazakonta të të ngrënit, ato janë shtatë herë më të shpeshta te fëmijët me autizëm sesa me çrregullime të tjera.

Analistët e sjelljes përdorin një mori intervenimesh të ndryshme, duke përfshirë shpërblime, për të bërë ndryshime pozitive në sjelljen e një fëmije dhe për të mësuar një sërë aftësish të nevojshme.

Shumë fëmijë me autizëm hanë një dietë selektive, e përbërë kryesisht nga produktet e drithërave, si makaronat dhe buka. Meqenëse fëmijët me këtë gjendje kanë tendencë të kenë hipersensibilitet ndijor dhe nuk e pëlqejnë ndryshimin, shpeshherë ata nuk janë të prirur për të provuar ushqimet e reja dhe janë të ndjeshëm ndaj disa prej tyre. 

Lajm i mirë është, pasi të dallohen sjelljet e të ngrënit, mjekët dhe terapistët do të qëndrojnë në vigjilencë të sjelljes së fëmijës suaj për t’u siguruar se po marrin të gjitha ushqimet që u nevojiten.

Lexo edhe: Shenja të fëmijës që ngatërrohen me autizminPër të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kontakti lëkurë me lëkurë edhe...

Gjatë pandemisë së Covid-19, Shoqëria Italiane e Neonatologjisë (SIN) lëshoi ​​indikacione për të lejuar prindërit në njësitë e kujdesit intensiv neonatal të luanin një rol aktiv në mirëqenien e fëmijës...

Frymezuar nga qumeshti i gjirit!

Frymëzuar nga qumështi i gjirit! Aptamil Pronutra-ADVANCE Për më shumë se 40 vjet, skuadra e përbërë prej më shumë se 500 shkencëtarë dhe ekspertë të NUTRICIAS, ka qënë pioniere e...

Pelena ekologjike PINGO vjen tek...

Shëndeti i fëmijëve ka qenë, është dhe do të jetë, pa dyshim gjëja më e rëndësishme për të gjithë prindërit, por jo vetëm për ta. Duke marrë në konsideratë kërkesat e...

Foshnja po mbytej duke pirë...

Një grua po ushqente me gji me fëmijën e saj, kur papritmas vuri re vështirësi në frymëmarrje të foshnjës. Menjëherë njoftoi urgjencën të cilët praktikuan manovrën "Heimlich" për fëmijën. Punonjësit...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X