Martesa ime vjen para fëmijëve

0 0

Ayesha Curry ka tre fëmijë, një burrë me një karrierë super të zënë dhe një karrierë të sajën super të zënë. Lista e saj e prioriteteve do të ishte shumë e lehtë: fëmijët, karriera dhe pastaj bashkëshorti. Por jo, ajo thotë se partneri i saj ende ka vendin e njëjtë, pas gjithë këtyre viteve.

Curry shpjegon se ajo dhe bashkëshorti i saj kanë parë se si partnerët që i japin përparësi njëri-tjetrit mund të sjellin shumë përfitime për familjen në tërësi. Kjo është arsyeja pse ajo dhe Stef nuk i japin përparësi fëmijëve mbi njëri-tjetrin.

“Ne e vendosëm njëri-tjetrin në vendin e parë, madje edhe para fëmijëve, pavarësisht sesa ashpër mund të tingëllojë”, tregon ajo.

Për Curryn, kjo do të thotë që të gjejnë kohë për të qenë me njëri-tjetrin si çift, jo vetëm si prindër.

“Kjo ka qenë shumë e rëndësishme, edhe pse shumë e vështirë. Sepse kur bëhesh prind, ti dëshiron të vendosësh fëmijët në vend të parë, dhe për pasojë vendosim në vend të dytë në marrëdhënien tonë.

Përfundimisht, kur marrëdhënia jonë është e mirë, fëmijët janë të lumtur dhe ata po lulëzojnë e ndërkohë jeta jonë familjare është më e mirë. Ne duhet ta vendosim atë në perspektivë dhe të kuptojmë se nuk jemi egoistë, por po sigurojmë që të krijojmë një themel të fortë”.

Terapisti i familjes Raffi Bilek, drejtor i Qendrës së Terapisë në Baltimore, thotë se dhënia prioritet e marrëdhënies në çift, sa do që duket kundërshtuese me detyrën prindërore, në fakt është shumë e rëndësishme.

Ekspertët e mbështesin këtë praktikë të Curryt, pasi nëse prindërit nuk janë mirë si partnerë, fëmijët do të kenë modelin e një prindi të shqetësuar e të lodhur.

Lexo edhe: Leter bashkeshortit!


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

A keni raste te familjarëve...

Nëse ti ose të afërmit e tu jeni prekur nga kanceri i trashëguar, mund të pyesni veten se si mund ta përdorni këto njohuri në të ardhmen dhe të jeni...

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X