Lindja premature, sa shanse ka qe femija te mbijetoje per secilen jave?

0 0

Nëse shtatzania pëfundon në lindje para datës së caktuar, për nënën dhe fëmijën fillon një rrugëtim i gjatë dhe i vështirë në specifikën e vet, të cilën duhet ta përballojnë të dy bashkë. Shtatzania zakonisht zgjat 40 javë, pra 9 muaj, por në rreth 10-15% të rasteve ajo mund të përfundojë në lindje edhe para javës së 36, periudhë në të cilën fëmija duhet të ishte ende në barkun e nënës.

Përse ndodh një lindje prematurë?

Zakonisht mund të shkaktohet nga një patologji që mund të jetë shfaqur tek nëna si: diabeti gestacional ( i shtatzanisë), infeksionet vaginale, probleme në qafën e mitrës, probleme të shkaktuara nga fetusi si për shembull plasja para kohe e ujrave, shtatzania me binjakë, plaçenta previa etj. Zakonisht mjeku nëse shfaqet një nga problemet e mësipërme, përpiqet ta mbajë nën kontroll dhe për pasojë të zgjasë sa më shumë të jetë e mundur shtatzaninë duke përdorur regjim shtrati dhe medikamente të caktuara.

Lindja prematurë: shanset për mbijetesë

Deri disa vite më parë mendohej se një fetus i ardhur në jetë në javën 22-23 të shtatzanisë, pra në fillimet e muajit të 7 nuk kishtë asnjë mundësi për të mbijetuar. Sot, me përparimin e mjekësisë, mund të themi se edhe këta fëmijë kanë rreth 10% shanse për të mbijetuar, edhe pse është e vështirë të shrehim se nuk do të kenë pasoja afatgjata në shëndetin e tyre të shkaktuara nga lindja në një kohë shumë të hershme.

Sipas Universitetit “Wisconsin medical school-department of pediatrics”, mundësia e mbijetesës për secilën javë të shtatzanisë do të jetë:

Mundësia për mbijetesë

Mundësia për mbijetesë

10-40%

10-40%

40-70%

40-70%

50-80%

50-80%

80-90%

80-90%

90%

90%

95%

95%

98%

98%

Sigurisht që këto të dhëna nuk duhet të konsiderohen absolute pasi në disa raste specifike mund të shfaqen komplikacione që do të vështirësojnë mundësitë e mbijetesës. Zakonisht problemet më të mëdha shfaqen në mushkëritë e fëmijës, të cilat piqen në javën 27-28 të shtatzanisë, si edhe pesha e vogël në lindje, së bashku me rrezikun e madh të marrjes së infeksioneve.

Lexoni edhe: Femijet premature, faktoret e rrezikut dhe trajtimi


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Kukulla për fëmijë, 6 sugjerime...

Më poshtë kemi përgatitur një listë me gjashtë flimat vizatimorë më të përshtatshëm e të bukur për t'i parë fëmijët tuaj gjatë periudhave të festave e pse jo edhe natën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X