Lindja me operacion, eshte gjithmone e nevojshme?

0 0

Kur është vërtet i nevojshëm?

Lindja natyrale është mënyra ideale për të sjellë në jetë një fëmijë, por ndonjëherë gjatë shtatëzanisë shfaqen disa kushte të cilat e bëjnë gati të pamundur dhe madje jo të sigurt një lindje spontane.

Sipas organizatës botërore të shëndetësisë lindja me mënyrë cezariane duhet të praktikohet vetëm nëse:

 • Shfaqen anomali në mënyrën e qëndrimit të fetusit (për shembull nuk është cefalik);
 • Paraqiten anomali në plaçentë (për shembull previa);
 • Nëna vuan nga sëmundje të rënda fizike apo psikologjike;
 • Përmasat e fëmijës janë shumë të mëdha (makrosomia fetale) dhe ndërkohë legeni i nënës paraqet anomali apo nuk konsiderohet në gjendje të përballojë ardhjen në jetë të fëmijës në mënyrë natyrale;
 • Nëna vuan nga patologji të lindura uterine apo në zonën e legenit;
 • Shtatzania ka shfaqur tek nëna kushte patologjike që nuk lejojnë lindjen natyrale;
 • Nëna vuan nga lezione të shfaqura si pasojë e varicelës apo herpesit, gjendje që mund ta transmetojë tek fëmja gjatë kalimit në kanalin e lindjes;
 • Shtatëzania është multiple (binjakë, trinjakë etj).

Operacionet e urgjencës bëhen në rast se:

 • Paraqitet vuajtje fetale;
 • Kur vihen re anomali mekanike gjatë lindjes (për shembull koka e fëmijës nuk zbret);
 • Vihen re anomali të qafës së mitrës (nuk hapet);
 • Shkëputet plaçenta;
 • Vihet re gjakderdhje si pasojë e plaçenta previa;
 • Gjendje e rëndë e nënës;
 • Kemi të bëjmë me shkëputje të kordonit.

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X