Vuajtja fetale gjate shtatezanise

0 0

Vuajtja fetale është një kusht që mund të shfaqet si gjatë shtatëzanisë ashtu edhe gjatë proçesit të lindjes, edhe pse ndodh në një numër të vogël të shtatëzanive.

Shkaqet e vuajtjes fetale

Faktorët mund të jenë të ndryshëm, dhe si më të rëndësishmit mund të përmendim ndonjë patologji të nënës, shkëputjen e plaçentës, infeksionet fetale, problemet me kordonin ombelikal, shtypjen e enëve të gjakut, gjë e cila bën një furnizim jo të mirë të fëmijës me gjak etj.

Gjendja e fetusit

Në këtë rast furnizimi me oksigjen do të ulet dhe për pasojë rrahjet e zemrës do të bëjnë të njëjtën gjë, situatë e cila është tepër e rrezikshme, e cila nxitet të përfundojë sa më shpejt kryesisht me anën e operacionit çezarian.

Cilat janë simptomat e vuajtjes fetale?

Fetusi në këtë rast do të ketë rrahje të ulëta zemre, lëvizje më të rralla, do të ngjyroset lëngu amniotik me mekonium.

Subjektet më të rrezikuara janë:

Gratë të cilat kanë sasi të pakta të lëngut amniotik, ato që vuajnë nga pre-eklampsia, diabeti gestacional, lindja prematurë si edhe shtatëzania multiple.

Cilat janë veprimet qe duhet të bëjë gruaja?

Përveç vizitës tek mjeku ajo duhet të qëndrojë shtrirë në krahun e majtë në mënyrë që të favorizohet furnizimi  me gjak i bebit.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

A mund të mbaj në...

A është e sigurt të ngrini në krahë një fëmijë ndërsa jeni shtatzënë? Ja çfarë duhet të dinë nënat e ardhshme me të vegjlit në shtëpi. "Njerëzit vazhdojnë të më...

Udhërrëfyesi për testin prenatal: Cili...

Nga ultratingulli e deri te testi NIFTY - nënat e ardhshme kanë një gamë të gjerë të testeve plotësuese, për të larguar frikën rreth shëndetit të fëmijës. Nga çdo dëshirë...

9 mënyra si t’i tregoj...

Të zbulosh se je shtatzënë është një nga momentet më të rëndësishme të jetës. Është lajmi më i madh i jetës suaj, lajmi që mezi prisni t'i ndani me partnerin...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X