Lidhja mes fotove selfie dhe parazitëve të kokës

0 0

Moda për të bërë foto selfie, sipas një eksperteje amerikane, mund të kontribuojë në përhapjen e infektimeve të morrave.

Kontaktet e ngushta?

Ekspertja shpjegoi se kishte hetuar zakonet jetësore të pacientëve të saj. Në veçanti, ajo i pyeti sa prej tyre bënin selfie. Nga përgjigjet, rezultoi se shumica dëshironin të bënin selfie në grup. Sipas mjekes, afërsia e personave që bëjnë selfie me njëri-tjetrin ndikon në përhapjen e parazitëve të kokës.

Ka shumë dyshime

Jo të gjithë ekspertët, megjithatë, pajtohen me këto përfundime. Në fakt, morrat nuk janë në gjendje të fluturojnë ose të kërcejnë dhe transmetohen vetëm me kontakt të drejtpërdrejtë.

Si fillon transmetimi

Në mënyrë tipike, transmetimi i morrave ndodh kur personat shkëmbejnë kapëset e rrobave, bikutinat, shajet, kapelet ose kur janë në kontakt me flokë të rënë që mbajnë parazitë.

Lexo edhe: Si mund te zhduk parazitet e kokes nga shtepia?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X