loading

Parazitet e kokes, 5 hapa per t’i zhdukur

0 0

Ky është një shqetësim që fillon të përhapet tek fëmijët kryesisht pasi ata kanë filluar të frekuentojnë kopështin, shkollën, kursin sportiv etj. Nëse vini re se fëmija shfaq simptomat e pranisë të parazitëve duhet të veproni në këtë mënyrë:

  1. Nëse vini re se fëmija juaj kruan vazhdimisht kokën duhet ta kontrolloni atë me anën e një krëhëri me dhëmbë shumë të rrallë, duke e kaluar atë nga rrënja në të gjithë gjatësinë e flokut. Më pas kontrolloni me sy të lirë kryesisht zonën pas veshëve dhe qafës.
  2. Nëse tashmë është e sigurt se fëmija ka parazitë duhet të trajtoni kokën e tij me anën e një produkti të posaçëm të blerë në farmaci. Një prej tyre është Paranix, i cili është shumë delikat për lëkurën e kokës së fëmijës si edhe vepron brenda një kohe shumë të shkurtër (rreth 15 min).
  3. I largoni. Pasi keni trajtuar flokët me produktin specifik, duhet të vazhdoni pastrimin me dore të parazitëve të ngordhur si edhe thërrijave. Duhet të dini se thërrijat janë tepër rezistente dhe për këtëarsye duhet të përsërisni trajtimin sërish pas 7-10 ditëve. Për të larguar më shpejt thërrijat mund ta shpëlani më parë kokën e fëmijës me ujë dhe uthull.
  4. Lani me të paktën 60 gradë veshjet e fëmijës duke përdorur një dizinfektues (për shembull Napisan). Krëhërin duhet ta pastroni me ujë dhe amoniak, ndërsa kolltukët, krevatin e fëmijës etj me fshesë korrenti. Parazitët edhe nëse largohen ngha koka e njeriut nuk ngordhin menjëherë.
  5. Nëse fëmija ka flokë të gjatë mund të provoni t’ja mbani të kapura gërshet, ta kontrolloni shpesh, të përdorni disa pika esencë trumze, livandoje çdo mëngjes rrëze veshëve dhe qafës së fëmijës.

 

 

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pesë gjërat që duhet të...

Si prindër, ne përpiqemi maksimalisht të rrisim fëmijë të shëndetshëm fiziksht. I kushtojmë shumë rëndësi ushqyerjes, lojërave, stërvitjes etj. Por, po kaq i rëndësishëm është shëndeti psikologjik e mendor i...

Gjidhënia parandalon obezitetin në fëmijëri

Pavarësisht nga përpjekjet e bëra në vendet evropiane nga Organizata Botërore e Shëndetësisë, përqindja e obezitetit të fëmijëve mbetet e lartë, veçanërisht në mesin e atyre që nuk janë ushqyer...

Nëna harron fëmijën në makinë,...

Një grua, e ftuar në një baby shower me mikeshat e saj, doli nga makina dhe harroi të merrte vajzën me vete. Nëna në fjalë, një ditë para festës, e...

Shumë gjumë e lojëra, pak...

Gjumë i mirë, shumë aktivitet fizik dhe pak kohë para tabletëve dhe televizorëve: këto janë, të përmbledhura, tri armët themelore për mbrojtjen e fëmijëve. Ky është një raport i Organizatës...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X