Lëngu i trushive ju ndihmon pasi keni pirë alkool

0 2

 

Kur zgjoheni me dhimbje koke pas një natë që keni pirë shumë është një ndjesi shumë e sikletshme që do t’ju pengojë gjatë gjithë ditës. Në këtë situatë duket sikur nuk keni asnjë zgjidhje për të larguar ndjenjën e dhimbjes së kokës dhe të ndjerit gojën e thatë.

Lëngu i turshive

Sipas mjekëve këto ndjesi shkaktohen sepse alkooli ju dehidraton si dhe me shumë mundësi kur keni pirë keni qëndruar pa gjumë. Një nga këshillat që jepet në këto raste është të konsumoni lëng turshie, pasi ju ndihmon të rikuperoni elektrolitet e humbura nga alkooli.

Megjithatë, nuk duhet të mjaftoheni vetëm me kaq. Kur humbisni ujë nga trupi juaj është shumë e rëndësishme ta zëvendësoni atë. Prandaj, pini sa më shumë lëngje, ujë, përpiquni të flini dhe gjithashtu nëse nuk lehtësoheni, pini ndonjë paracetamol ose ibuprofen.

Mënyra më e mirë për të “trajtuar” ndjesinë, dhimbjen e kokës pas dehjes është ta parandaloni atë duke mos konsumuar shumë pije alkoolike.

Lexo edhe: Çfare duhet te hani para se te pini alkool?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X