Kur të panjohurit kritikojnë publikisht fëmijët

0 0

Frekuentimi i ambienteve publike si baret, restorantet, marketet, qendrat tregtare etj bëhet shumë i vështirë kur keni fëmijët të vegjël. Sidomos kur fëmijët janë në moshën që duan të eksplorojnë gjithçka që i rrethon.

Në një nga kafenetë e lagjes ku banoj pashë një tavolinë të madhe, ku ndodhej një familje me shumë anëtarë dhe mes tyre një vogëlush jo më shumë se dy vjeç. Ishte një fëmijë i qeshur, i dashur e i bukur siç janë të gjithë fëmijët.

Vogëlushit i pëlqente shumë të vraponte nëpër lokal, të prekte karriget, gotat, jastëkët, tavolinat dhe gjithçka që i ngjallte kuriozitet.

Po, ajo që më bëri përshtypje ishte fakti që nuk shqetësonte asnjë nga klientët e tjerë me asnjë veprim, shkonte vetëm në tavolinat ku nuk kishte njerëz dhe mundohej të eksploronte ato që e rrethonin.

Por, edhe pse ai nuk bënte asgjë, kishte edhe nga ata njerëz që i shqetësonte vetëm fakti që ishte aktiv dhe lëvizte.

Një zonjë e ulur afër me tavolinën e vogëlushit, krejt papritur i tha kamarierit: “Xhaxhi na sill një gjilpërë t’ja bëjmë këtij djalit se nuk po rri mirë”.

Nëna e vogëlushit u ndje e turpëruar, nuk foli aspak dhe dukej që ishte shumë e ofenduar nga ky veprim, njëkohësisht e zënë në faj para të birit sepse duhej t’i mohonte një të drejtë që nuk po cënonte askënd. Pa kaluar shumë minuta, u ngrit dhe u largua nga lokali bashkë me djalin.

Po ju a jeni ndjerë ndonjëherë të ofenduara kur ju kanë ndërhyrë të panjohurit në mënyrë të pahijshme tek fëmijët?

Lexo edhe: Kamarieri kritikon gruan shtatzane

 

Posted in I pakategorizuar

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Lidhja me fëmijën tuaj pas...

Fëmija juaj i porsalindur është në kraharorin tuaj ndërsa derdhni lot gëzimi. Besojmë se e keni imagjinuar momentin kur fëmija juaj vjen në botë si momenti më i lumtur i...

A keni raste te familjarëve...

Nëse ti ose të afërmit e tu jeni prekur nga kanceri i trashëguar, mund të pyesni veten se si mund ta përdorni këto njohuri në të ardhmen dhe të jeni...

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X