I derdh kafen gruas shtatzanë, ja pse

0 0

 

Ka kaq shumë gjëra nga të cilat nënat në pritje duhet të heqin dorë. Është krejtësisht e vlefshme, sepse foshnja është prioriteti i prindërve të ardhshëm.

Por, historia e kësaj nëne do t’ju lërë pa fjalë, ndoshta edhe do t’ju prishë humorin. Ajo po pinte një filxhan kafe, pasi nuk ishte ndjerë mirë gjatë ditës, kur një grua e moshuar e kritikoi dhe i derdhi filxhanin e kafes.

Ajo ishte 36 javëshe dhe sasia e paktë e kafes që po konsumonte, nuk ishte e ndaluar nga mjeku.

“Ti nuk mund ta pish atë, nuk të lejohet. Unë kam vajzën time shtatzanë, e cila gjithashtu pi kafe. Atë nuk munda ta ndaloja por do të ndaloj ty”,- i tha ajo teksa i derdhi kafen.

Kamarierja i ofroi një kafe tjetër, shumë e turpëruar nga ngjarja.

Nëna në pritje u ndje shumë keq, kërkoi ta linin vetëm pas këtij turpërimi që i ndodhi.

Kolegji Amerikan i Obstetërve dhe Gjinekologëve (ACOG) thotë se një “sasi e moderuar” e kafeinës gjatë shtatzënisë – më pak se 200 miligramë në ditë – nuk duket të jetë faktori kryesor që kontribuon në abort ose lindje të parakohshme.

Edhe në rastin e gjyshes që u përpoq t’i vinte në ndihmë nënës në pritje, duhet të kemi parasysh se çdo sjellje e tillë më shumë i bën dëm nënës sesa i vjen në ndihmë.

Lexo edhe: Kafe ne shtatzani?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X