Kujdesi që nevojitet për plagën e operacionit të lindjes pas kthimit në shtëpi

0 0

Shëroni lindjen cezariane! Edhe nëse keni pasur një lindje të qetë, pozitive e gjithçka ka shkuar mirë, ky është operacion, që do të thotë që trupi juaj ka pësuar një traumë, dhe sistemi juaj nervor do të jetë në një gjendje alarmi. Është e shpeshtë që para se të dalim nga spitali të mos na jepen shumë (ose aspak) këshilla dhe mbështetje se si të trajtojmë plagën e operacionit që tashmë e kemi në bark.

Fokusi ynë tani është tërsisht te shoku/shoqja jonë i/e re, më i vogli i shtëpisë, kështu që harrojmë që edhe vetë kemi nevojë për kujdes.

Më poshtë kemi disa mënyra sesi mund të trajtoni plagën tuaj cezariane pasi të ktheheni në shtëpi:

Dhe mos harroni se nuk është kurrë vonë për ta trajtuar veten si një mama e re, madje edhe nëse kanë kaluarvite pas lindjes:

  • Frymëmarrja e thellë, e plotë dhe e qetë do të stimulojë sistemin tuaj nervor të fillojë të qetësojë trupin tuaj. Edhe nëse me vetëdije nuk po ndiheni të shqetësuar, trupi juaj është në luftë ose “fluturim”, që do të thotë se nuk është rehatinë që duhet për t’u shëruar. Merrni frymë! Kjo gjithashtu do të fillojë të lejojë organet tuaja të riorganizojnë vendin e tyre në hapësirën që foshnja juaj sapo është evakuuar – gjë që ndihmon dyshemenë tuaj pelvike (zona e legenit).
  • Kollitja e butë gjithasthu do t’ju ofrojë stimulimin e menaxhueshëm i cili inkurajon furnizimin me gjak në zonë. Mbani një jastëk në barkun tuaj nëse teshtini – do t ‘ju dhembë. Por do të kalojë.
  • Masazhi: në ditët e para presioni shumë i butë në barkun tuaj do të inkurajojë rrjedhjen e gjakut, do të përmirësojë ndjesinë tuaj dhe do të zbutë ngurtësinë. Goditje shumë të buta dhe prekje e butë. Pas disa javësh, masazhojeni barkun pak më fort. Shqypnini një formë U-je nga poshtë brinjëve nga e majta në të djathtë rreth kërthizës tuaj. Nën lëkurë ndodhen shtresa të shërimit të indeve – nuk ka të bëjë vetëm me pjesën e sipërfaqes. Është duke u shëruar edhe ajo që është nën të e që ne s’mundemi ta shohim.
  • Kur ta ndjeni se jeni në gjendje und të përballeni me të, masazhojeni vetë barkun tuaj. Kjo do të ndihmojë në parandalimin e ndërtimit të indeve me kore që mund të shkaktojnë dhimbje dhe mosfunksionim. Ndihmon gjithashtu për të zvogëluar enjtjen, si dhe ju jep ndjenjë qetësie.

Dhe mos harro e dashur nënë e re, ti je e mahnitshme!

Lexo edhe: A mund të fle në shpinë pas lindjes me operacion?

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

11 emra për vajza dhe...

Pavarësisht se me cilën periudhë përkon shtatzania juaj, është gjithmonë e rëndësishme të ndaleni dhe të vlerësoni bekimet në jetën tuaj. Dhe kjo mund të nënkuptojë edhe emrin që do...

E vërteton edhe shkenca, ka...

Ke fjetur vetëm pesë orë gjumë. Vogëlushja jote po të tërheq nga pizhamat, duke u përpjekur të nxjerrë nga shtrati. Pranë teje, partneri yt është i qetë në gjumë. Ti...

Tri arsye përse lindja e...

Ndërsa fillova tremujorin tim të tretë të shtatzanisë, unë dhe burri im u zhvendosëm për arsye të punës së bashkëshortit tim. Kur mësova për herë të parë se isha shtatzanë,...

Mos diskreditoni kurrë një nënë....

Autumn Benjamin është një nënë e re, e cila përmes një fotoje vetëm dy ditë pas lindjes, ndan me të gjithë këndvështrimin e saj për mëmësinë dhe mbi të gjitha...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X