Kujdes nga keto ushqime nese femija ka diarre

0 0

Diarreja duhet të mbahet nën kontroll duke qënë se mund të shkaktojë edhe dehidratim. Ajo mund të shkaktohet nga një infeksion i rotavirusit, dhe në këtë rast zgjat 3-10 ditë por mund të vijë edhe si pasojë e:

 • Ndjeshmërisë ndaj një ushqimi të caktuar;
 • Bakteri;
 • Viruseve;
 • Parazitëve;
 • Medikamenteve;
 • Mosfunksionim të mirë të zorrëve.

Në rast diarreje duhet të komunikoni me mjekun pasi fëmija mund të dehidratohet brenda 1-2 ditëve.

Cilat janë ushqimet që duhet të evitoni nëse fëmija ka diarre?

 • Produktet e bulmetit (përveç kosit, por gjithsesi pyesni edhe mjekun);
 • Frutat si: pjeshkë, dardhat, kumbullat, kajsitë;
 • Ushqimet me shumë fibra.

Cilat janë ushqimet që rekomandohen të përdoren?

 • Bananet;
 • Orizi;
 • Buka, kryesisht ajo e thekur;
 • Makaronat;
 • Patatet e verdha;
 • Pureja e mollës.

Pureja e mollës?

Po! Është pureja e mollës e cila përmban pektinat dhe ndalon diarrenë. Lëngu i mollës përdoret për të lehtësuar konstipacionin.

Cfare jeni duke bere me shume gjate ketyre diteve se ditet e meparshme?

 • Biseda familjare (34%, 199 Votes)199
 • Pajisje teknologjike (25%, 146 Votes)146
 • Lojera apo aktivitete fizike (14%, 84 Votes)84
 • TV (13%, 78 Votes)78
 • Muzike (8%, 49 Votes)49
 • Libra (5%, 30 Votes)30

Total Voters: 586

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

10 ushqimet më të mira...

Këto 10 ushqimet e para janë ideale për fëmijën tuaj sepse janë plot me lëndë ushqyese thelbësore, me çmime të arsyeshme, të lehta për t'u përgatitur dhe të shijshme. Avokadot...

Vaji i ullirit: zbulohet një...

Krahas vetive të njohura nutraceutike, për shkak të përmbajtjes së lartë të acideve yndyrore të pangopura dhe përbërjeve fenolike, vaji i ullirit ka edhe një veprim të fuqishëm antimikrobik kundër...

Vaji i palmës dhe kallamari...

Me acidin palmitik, konsumi i vajit të palmës dhe kallamarëve, djathrave të vjetruar, mund të ketë një efekt të rëndësishëm te tumoret, duke rritur agresivitetin e tyre dhe duke favorizuar...

Dieta e ulët në kalori,...

Një dietë me kalori të ulët duket se ngadalëson rritjen e tumoreve më shumë sesa një dietë ketogjenike. Ky është rezultati i një studimi të fundit nga një grup studiuesish...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X