Kujdes me zakonet e të ngrënit të fëmijëve në verë

Zakonet e shqyerjes se femijeve duhet te respektohen edhe gjate pushimeve kur jeni ne plazh. Keshillat qe duhet te ndiqni:
0 0

Edhe gjatë pushimeve, fëmijët kanë nevojë për disa rregulla. Edhe më shumë në drejtim të të ushqyerit.

Në verë nevojat ndryshojnë

Duhet të kihet parasysh se në verë, për shkak të nxehtësisë, djersitja e foshnjave rritet, kështu që është thelbësore të zëvendësohen lëngjet e humbura. Jo vetëm kaq: sidomos gjatë pushimeve, fëmijët lëvizin më shumë se zakonisht, ndoshta duke bërë aktivitete të lodhshme si noti, kështu që ata kanë nevojë për një furnizim të mirë të energjisë. Në shumë raste, megjithatë, temperaturat e larta të kombinuara me lagështinë zvogëlojnë urinë dhe rrisin lodhjen. Në gjithë këtë është mirë të ndiqni disa rregulla të thjeshta.

Jo ushqime me kalori të lartë

“Pushimet nuk duhet të jenë sinonim i “shkeljes” së zakoneve të mira të të ngrënit, as me improvizim apo anarki. Pasi të hyjnë në rutinën e përditshme, edhe nëse është ajo e pushimeve, zakonet e këqija priren të vazhdojnë. Për këtë, është e nevojshme t’i kushtohet vëmendje dhe të mos i jepni ushqime me kalori dhe tejkalim të kripës ose sheqerit”, thotë Dr Piercarlo Salari, ekspert pediatër i të ushqyerit. Së dyti, jepini shpesh pije, duke hequr dorë nga pijet me shumë kalori: jepini ujë, fruta dhe perime të shtrydhura, mundësisht në temperaturë ambienti dhe jo pije të gazuara.

Nëse fëmija nuk është i uritur, është më mirë të mos e detyroni atë. Përkundrazi, propozoni një alternativë, ndoshta më të freskët dhe më të lehtë: edhe nëse ha pak, nuk është problem, por do të ishte e preferueshme që ai të mos e humbiste vaktin në mënyrë që të mos humbiste ritualin.

Asnjëherë mos anashkaloni mëngjesin

Edhe gjatë pushimeve nuk duhet harruar rëndësia e mëngjesit. Është një nga vaktet kryesore të ditës: në mëngjes fëmija nuk ka akoma vapë, është i qetë dhe ka nevojë për një nxitje të energjisë. Idealja është, pra, të përfitoni prej kësaj dhe ta ftoni që të hajë më shumë se zakonisht.

Gjatë pushimeve edhe ushqimi i të vegjëlve duhet të trajtohet në detaje. Më mirë të zgjidhni fruta të homogjenizuara pa sheqer dhe mish të homogjenizuar pa shtuar kripë.

Lexo edhe: Ushqyerja e femijes ne plazh, keshillohet sa me e lehtePër të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Dita kundër bullizmit, ja si...

Fundjavën që lamë pas, në datën 7 shkurt, ishte dita ndërkombëtare kundër bullizmit. Fatkeqësisht, fenomeni është gjithnjë e më i përhapur dhe duket se prek pothuajse 9 në 10 fëmijë....

Nëna, dhunë “kafshërore” ndaj vajzës...

Fiks Fare denoncoi mbrëmjen e së hënës dhunën “kafshërore” ndaj një vajze vetëm 13-vjeçare. Autori nuk ishte i panjohur për të miturën, por vetë nëna e saj. Me zë dhe...

Miopia tek fëmijët, miratohen për...

Miratohen për herë të parë lentet e kontaktit për miopinë tek fëmijët midis moshës 8 dhe 12 vjeçare. Dakordësia për t’u përdorur ka ardhur nga Administrata e Ushqimit dhe Barnave...

Fëmijët e Amit dhe Ermalit...

Moderatorja Amarda Toska dhe komediani Ermal Mamaqi shfaqen në foton e rrallë familare. Fill pas festave të fundvitit, në një postim në profilin e saj në Instagram, moderatorja dhe pronarja...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X