Ushqyerja e femijes, rendesia e lakticineve pas muajit te 6 te jetes

0 0

Ndër tetë burimet shtazore dhe vegjetale të proteinave, ato me origjinë nga lakticinët do të jenë më të mirat për t’u futur në dietën e fëmijës duke filluar nga muaji i 6 i jetës. Ja përse!

Sipas një studimi…

Nga një studim i kryer në Universitetin e Ilionois në Urbana USA, të publikuar në revistën British journal of nutrition, lakticinët janë një burim shumë i mirë proteinash që në muajin e 6 të jetës. Lakticinat janë të gjitha prodhimet e qumështit, dhe proteinat që gjenden tek këto produkte janë më të absorbueshme edhe nga zorrët, po ashtu edhe aminoacidet, të cilat janë elementë që përthithen pikërisht nga zorra.

Rezultatet janë të rëndësishme

Studimet nxorrën përfundimin se produktet e qumështit të lopës kishin vlerat më të larta të proteinave, më pas janë klasifikuar ato të sojës, dhe në fund vijnë produktet bishtajore dhe drithërat integrale. Ekspertët tregojnë se sasia e proteinave të produkteve të qumështit normalizohet dhe shkon brenda limiteve të përshtatshme për fëmijës gjatë proçesit të zierjes. Ato janë shumë të rëndësishme për ndërtimin dhe riparimin e indeve, prandaj gjatë fazës së rritjes fëmijët kanë nevojë për shumë proteina. Ata duhet të konsumojnë 2 ushqime proteinike në ditë, si edhe 3 porcione lakticinësh në ditë.

Cfare jeni duke bere me shume gjate ketyre diteve se ditet e meparshme?

  • Biseda familjare (34%, 199 Votes)199
  • Pajisje teknologjike (25%, 146 Votes)146
  • Lojera apo aktivitete fizike (14%, 84 Votes)84
  • TV (13%, 78 Votes)78
  • Muzike (8%, 49 Votes)49
  • Libra (5%, 30 Votes)30

Total Voters: 586

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

10 ushqimet më të mira...

Këto 10 ushqimet e para janë ideale për fëmijën tuaj sepse janë plot me lëndë ushqyese thelbësore, me çmime të arsyeshme, të lehta për t'u përgatitur dhe të shijshme. Avokadot...

Vaji i ullirit: zbulohet një...

Krahas vetive të njohura nutraceutike, për shkak të përmbajtjes së lartë të acideve yndyrore të pangopura dhe përbërjeve fenolike, vaji i ullirit ka edhe një veprim të fuqishëm antimikrobik kundër...

Vaji i palmës dhe kallamari...

Me acidin palmitik, konsumi i vajit të palmës dhe kallamarëve, djathrave të vjetruar, mund të ketë një efekt të rëndësishëm te tumoret, duke rritur agresivitetin e tyre dhe duke favorizuar...

Dieta e ulët në kalori,...

Një dietë me kalori të ulët duket se ngadalëson rritjen e tumoreve më shumë sesa një dietë ketogjenike. Ky është rezultati i një studimi të fundit nga një grup studiuesish...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X