Koret ne koken e bebes, cfare jane dhe si t’i largoni

0 0

Formimi i koreve në kokën e të porsalindurit është një problem që mund të haset shumë shpesh kryesisht gjatë 5 muajve të parë të jetës. Dallohet shumë lehtësisht sepse shoqërohet nga skuqja e lëkurës së kokës, dhe gjithashtu mund të shfaqet edhe si një formë e rrjebullës në zonën e syve, në formën e zbokthit në zonën e vetullave, por shumë rrallë mund të shoqërohet edhe me kore në trupin e fëmijës, dhe nëse diçka e tillë ndodh do të kemi të bëjmë me dermatit.
Koret e kokës
Shfaqja e tyre nuk varet nga ushyqerja me gji apo me qumësht artificial, por si shkaktar do të shihet rritja e sekretimit në gjendrat përkatëse. Këto kore quhen “dermatit seborroik” dhe konsiderohet si një problem tipik i laktantit, i cili mund të shfaqet edhe në zonën e veshëve të fëmijës.
Komplikacionet
Këto kore, krahas formimit të zbokthit në kokën e fëmijës si edhe skuqjes, mund të shkaktojnë edhe kruajtje si edhe shkëputje të tyre, gjë e cila mund të bëhet burim infeksioni në çdo moment. Nëse koret shkaktohen nga një formë kërpudhore mund të shoqërohen edhe me rënie të flokëve. Në momentin që fillon rënia e flokëve nëna nuk duhet të shqetësohet, kjo pasi një fenomen i tillë është krejtësisht fiziologjik.Koret do të zhduken në mënyrë spontane pas disa javësh, gjë e cila nuk kërkon përdorimin e produkteve specifike. Megjithatë nëse keni dëshirë mund të përdorni një vaj për zbutjen e tyre i cili mund të jetë vaji i bajames dhe më pas të kaloni sipër kokës një krëhër bebesh me fije të buta. Gjithashtu mund të përdorni edhe niseshte orizi ne banjon e bebes, sapun me përbërje vaj ulliri (sapun Aleppo), mund të aplikoni me anën e një pambuku vaj ulliri në kokë si edhe duhet të mbani thonjtë e fëmijës të prerë për të shmangur infeksionet. Evitoni përdorimin e përditshëm të shampos.

Lexoni edhe: Higjena e te porsalindurit


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X