Komplikime gjatë shtatzanisë, nëna rrëfen kur mësoi nëse fetusi kishte sindromën Down apo jo

0 0

Ish gjimnastja olimpike Shawn Johnson East dhe bashkëshorti i saj, Andrew East, kohët e fundit u tronditën kur morën një lajm vërtet të frikshëm pas një kontrolli rutinë të shtatzënisë.

Nëna në pritje bëri skanerin e anatomisë, i cili është ndoshta padurimi më i madh i shtatzënisë për shumë çifte. Shumica prej nesh e lënë atë të ngazëllyer për ta bërë atë në gjysmë të shtatzënisë dhe shumë prindër e presin me padurim këtë ultratingull, sepse shpesh zbulon seksin e foshnjës. Megjithatë, siç mësoi çifti në fjalë, skanimet e anatomisë mund të tregojnë shumë më tepër sesa nëse keni një djalë apo një vajzë.

Ata folën rreth përvojës në një video të fundit të postuar në kanalin e tyre në YouTube. “Pas skanimit mjekja jonë u fut brenda.  U rrotullua dhe tha ultratingulli ishte në rregull. Ndjeva sikur dikush trokiste çdo grimcë ajri rreth meje”, thotë Shawn në video.

Shawn vazhdon të shpjegojë se në rreth 1% të shtatzanive zbulohet se kordoni i kërthizës që lidh nënën me fëmijën ka vetëm dy pjesë (në krahasim me tre që është standardi). Kështu, veshkat e foshnjës dukeshin të zgjatura në skanim, gjë që mund të jetë një dukuri shumë e zakonshme. Sidoqoftë, siç shpjegon ajo, duke parë këto dy faktorë së bashku mund të tregojnë ndonjëherë se foshnja ka sindromën Down ose një çrregullim tjetër gjenetik.

Lajmi kuptohet e mërziti çiftin, që pësoi një abort gjatë shtatzënisë së parë. Ata vendosën t’i nënshtroheshin testimeve gjenetike për të mësuar rreth shëndetit të fëmijës së tyre dhe folën në një video për këtë përvojë.

Për fat të mirë, ishte një lajm i mirë për çiftin, i cili mësoi se testet e tyre gjenetike nuk treguan asnjë anomali. “Unë vetëm u ula diku, lexoja, qaja dhe lutesha”, thotë ajo kur tregon për marrjen e këtyre rezultateve. “Isha në gjendje shoku”.

Shpresojmë që gatishmëria e këtij çifti për të ndarë një histori të tillë personale do t’u tregojë prindërve të tjerë që mund të gjenden në situata të ngjashme se nuk janë vetëm.

“Edhe po të mësonim pas testit se fëmija ynë kishte sindromën Down, ne do ta donim atë fëmijë më shumë se çdo gjë në të gjithë botën,” thotë nëna. “Por në zemrat tona, si prindër, ashtu si çdo prind në botë lutet dhe shpreson, ne shpresonim për një fëmijë të shëndetshëm. Duke marrë këto rezultate ne hoqëm një peshë e madhe nga zemra”.

Lexo edhe: 19- vjeçari me sindromën Down që mposhti fatin e tij, arrin suksesin ndërkombëtar


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

A keni raste te familjarëve...

Nëse ti ose të afërmit e tu jeni prekur nga kanceri i trashëguar, mund të pyesni veten se si mund ta përdorni këto njohuri në të ardhmen dhe të jeni...

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

9 mënyra si t’i tregoj...

Të zbulosh se je shtatzënë është një nga momentet më të rëndësishme të jetës. Është lajmi më i madh i jetës suaj, lajmi që mezi prisni t'i ndani me partnerin...

Shkon në spital me temperaturë...

Mëngjësi i sotëm ka ardhur me një lajm të trishtë për një familje në Elbasan dhe tronditës për gjithë qytetarët. Një vogëlushe 3-vjeçare ka ndërruar jetë në spitalin rajonal të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X