Keshilla per te gjithe familjen, higjiena eshte teper e rendesishme pasi lind nje femije

0 0

Kur vjen puna tek ushqimi i fëmijës nuk është e mjaftueshme vetëm përgatitja e puresë së duhur në varësi të moshës së fëmijës, por edhe ruajtja në kushtet e duhura apo kushtet e higjienës, pasi jo në të gjitha rastet fëmija e përfundon të gjithë sasinë e ushqimit që i këni servirur.

E gjithë familja juaj, duhet të dijë disa nga rregullat bazë të higjienës dhe ruajtjes së ushqimit të bebes

 • Sigurohuni që përgatitja e ushqimit tё jetё e sigurt nga ana higjienike. Lani mirё duart me ujë e sapun para se tё pregatisni ushqimin e t’ja jepni fëmijës.
 • Mbani pastër sipërfaqen ku gatuani e mos lejoni që kafshët shtëpiake të futen në kuzhinë.
 • Mbi të gjitha, ushqimet që janë për fëmijën, nuk duhet të ngrohen më shumë se një herë.
 • Evitoni dhёnien e vezëve tё gjalla (pa zier aspak), sepse mund të jene të infektuara nga salmonela. Evitoni dhe ëmbëlsirat që nuk piqen dhe janë me bazë veze.
 • Ndani ushqimin e gatuar nga i pagatuari. Ushqimi i gjallë, sidomos mishi dhe ai i pulës, mund të përmbajnë mikrobe të rrezikshme, tё cilёt mund të transferohen në ushqimet e tjera gjatë përgatitjes apo konservimit në frigorifer. Pra ushqimet e pagatuara duhet të qëndrojnë në një enë tjetër me kapak.
 • Konservoni ushqimin në një temperaturë të sigurtë. Mikroorganizmat mund të shumohen shpejt nëse ushqimi konservohet në temperaturën e ambientit sidomos në verë. Poshtë 5 gradë celcius shumimi i mikrobeve është i ngadaltë.
 • Mos e lini ushqimin e gatuar në temperaturën e ambientit pёr më gjatё se 2 orë.
 • Futni sa mё shpejt nё frigorifer, të gjitha ushqimet e gatuara apo që mund tё prishen ( mundësisht nën 5° C ).
 • Zieni mirë ushqimet, sidomos mishin e kuq, mishin e pulës, vezët dhe peshkun. Zieni mirë edhe supërat para konsumimit.
 • Kur ngrohen ushqimet e mbetura, duhet të nxehen mirë, nuk mjafton të jenë të vakta në mënyrë që të evitohet formimi i mikroorganizmave.
 • Nё disa raste, mund tё jetё komode pёrdorimi i ushqimit të gatshëm për fëmijë (homogjenizat), por mos lejoni qё ky të zëvendësojë krejtёsisht ushqimet e përgatitura në shtëpi. Në rastet kur do ta përdorni, kontrolloni datën e skadencës së konfeksionit dhe verifikoni nëse ka qënë i mbyllur në mënyrën e duhur. Në këtë rast kavanozi do të bëjë një kërcitje karakteristike në pjesën e kapakut gjatë hapjes.

Cfare jeni duke bere me shume gjate ketyre diteve se ditet e meparshme?

 • Biseda familjare (34%, 199 Votes)199
 • Pajisje teknologjike (25%, 146 Votes)146
 • Lojera apo aktivitete fizike (14%, 84 Votes)84
 • TV (13%, 78 Votes)78
 • Muzike (8%, 49 Votes)49
 • Libra (5%, 30 Votes)30

Total Voters: 586

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Kukulla për fëmijë, 6 sugjerime...

Më poshtë kemi përgatitur një listë me gjashtë flimat vizatimorë më të përshtatshëm e të bukur për t'i parë fëmijët tuaj gjatë periudhave të festave e pse jo edhe natën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X