Këmbë të enjtura dhe të rënduara në verë, tregues i rëndësishëm për shëndetin tuaj

0 0

Fryrja dhe rëndimi i këmbëve, kapilarët e dukshëm dhe venat kuptohen lehtësisht. Janë simptomat që shfaqen më shpesh gjatë verës dhe është gjithmonë mirë të mos nënvlerësohen, sepse ato mund të jenë treguesi i problemeve më serioze. Venat varikoze, për shembull, janë një sëmundje që prek mbi 40% të grave, veçanërisht pas moshës 50 vjeçare. Por nuk është vetëm një problem femëror pasi mund të vuajnë burrat prej saj. Dhe në verë problemi përkeqësohet.

Me kë të kontaktoni

Dega e mjekësisë që merret me shëndetin dhe mirëqenien e këmbëve është flebologjia që sot mund të ofrojë zgjidhje të ndryshme për të mbajtur nën kontroll peshën dhe celulitin. Përveç trajtimit të problemeve të një madhësie të caktuar të tilla si venat me variçe, flebologët trajtojnë problemet e lëkurës të shkaktuara ndoshta nga plakja, dobësia e indeve dhe depozitat e lokalizuara të yndyrës.

Trajtime të disponueshme

Sot, mjete të tilla si radiofrekuenca, lazeri, karboksiterapia dhe mesoterapia janë në dispozicion për të përmirësuar lëkurën, duke e bërë atë kompakte dhe të lëmuar, për të frenuar ënjtjen dhe rëndimin e tyre. Dy probleme që bëhen më të dukshme me rritjen e temperaturave dhe që mund të jenë treguesi i sëmundjes kronike venoze (Mvc), që përfshin sistemin e qarkullimit të gjakut dhe përkeqësohet nëse lihet pa trajtuar që në shenjat e para.

Sëmundje kronike venoze

Ndodh kur venat e këmbëve nuk funksionojnë më si duhet dhe kanë vështirësi në kullimin e gjakut nga periferia e trupit në zemër, duke humbur elasticitetin. Për të parandaluar përkeqësimin e sëmundjes kronike është e nevojshme të praktikoni aktivitet fizik, të vishni çorape elastike, të shmangni ekspozimin ndaj nxehtësisë së tepërt, të kufizoni përdorimin e takave të larta dhe të drejtoheni në përdorimin e barnave me prova të njohura klinike. Në rastet kur është e domosdoshme ndërhyrja, mund të përdoret një teknikë inovative, skleromoza.

Skleromoza mund të zëvendësojë në mënyrë efektive në 80-90% të rasteve metodat e vjetra kirurgjikale të zhveshjes dhe kryqëzimit, pa anestezi dhe pa rreziqe.

Lexo edhe: Arsyet pse mund të ndieni nxehtësi në këmbët tuaja


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Ulet numri i vaksinimeve kundër...

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Produktet e qumështit ndihmojnë parandalimin...

Plakja e trurit përfshin shfaqjen e mangësive të kujtesës që shpesh prekin edhe fjalët e përdorura zakonisht. Në rastet e demencës senile kjo mund të jetë një kambanë e parë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X