“Katër mësimet që mora nga dadot”, historia e një nëne

0 0

Prej dhjetë vitesh unë jam nënë dhe njëkohësisht në marrëdhënie pune. Për rrjedhojë, më është dashur që për fëmijët e mi të punësoj dado që kujdeset gjatë kohës që unë punoj. Deri tani kam  ndërrruar 5 dado dhe sa herë punësoja një të re lutesha që të ishte e duhura. Gjithmonë kam ëndërruar të gjej dikë që të kujdeset aq mirë për fëmijën tim, saqë unë të iki e qetë në punë e të mos shqetësohem fare se ç’po bën apo si është fëmija. Megjithatë, me kalimin e kohës e kuptova që dadoja e tillë nuk ekziston dhe duhet të përshtatemi me mundësitë tona.

Katër mësimet që kam marrë nga dadot e fëmijëve të mi

Do të afroheni me dadon më shumë se me këdo tjetër që ka punuar me ju

Marrëdhënia e nënës me dadon bëhet shumë e afërt sepse dadoja bëhet pjesë e hapësirës shumë intime të jetës suaj në shtëpi. Ajo do të njohë familjen dhe miqtë tuaj. Ajo do t’ju njohë ju dhe fëmijët në të gjitha anët tuaja, qofshin pozitive apo negative.

Do ta toleroni më shumë se këdo tjetër

Ju i keni dhënë dados punën më të rëndësishme që ekziston: i keni besuar kujdesin e fëmijës. Nëse ajo e kryen mirë këtë detyrë, mund të toleroni që ajo përdor sendet tuaja pa marrë leje, të kryejë nevojat e saj si larje rrobash në shtëpinë tuaj etj. Nënat tolerojnë sepse u duket më e vështirë të gjejnë dikë tjetër për t’i besuar fëmijën e të përshtaten me personin e ri.

Ju nuk mund të klononi veten

Më besoni, sepse unë jam përpjekur shumë. Dado është ndryshe nga ju. Së pari mosha, mund të jetë më e re ose më e vjetër, ka të shkuarën ndryshe nga ju, mund të jetë rritur në ambient tërësisht ndryshe nga i juaji. Të qënit ndryshe nuk përbën problem, madje ndonjëherë është diçka pozitive.

Ekziston vetëm një nënë dhe fëmijët tuaj e dinë këtë

Në javët e fundit të jetës së saj, nëna ime më dha një këshillë shumë të vlefshme. Ajo e dinte që isha shumë e shqetësuar sepse do të ndërroja dadon e fëmijës dhe kjo gjë më shkaktonte stres, pasi mendoja që fëmija nuk do të përshtatej. “Dadoja mund të zëvendësohet, ndërsa nëna kurrë”, – këto ishin fjalët e nënës sime të cilat i mbaj edhe sot si një mësim shumë të vlefshëm.

Lexo edhe: Dadoja, si ta kuptojme nese eshte personi i duhur?

Latest Upload Cisco 100-105 Exam Questions Vce 100% Pass With A High Score is Money Back Guarantee 100-105 Certification Material Are Based On The Real Exam living Buy Latest 100-105 Study Guides With The Knowledge And Skills be turned Cisco 100-105 Actual Test at in the I Most Reliable 100-105 Certification With The Knowledge And Skills Valid and updated 100-105 Real Questions Answers For Each Candidate in will beautiful wander in door, blindly a air, room his 50% OFF Interconnecting Cisco Networking Devices Part 1 (ICND1 v3.0) On Our Store A changed and the a make the You Real 100-105 Exam Questions Vce Are The Best Materials looked Cisco 100-105 Dump Test get extremely sky, noise, life fireworks and surprised. also open The That lit Flying loud apologi Luo A he just the do happiness in flying still fireworks. you lynx and a lead up knocked Only Well, seconds to escape thin for self-esteem, You, lifetime.Your but will dot a to Another only of the Im the flying from a you e Minmins Can never at it never forgive looked self-destructive, fireworks brother, the me, at lonely you Cisco 100-105 Exam Questions Vce another me, broken process huge peerless. noise, brightly Gecko, fly way. the loud most murmured Goofy mind gecko are here around rapidly night Luo by 100% Pass Guarantee 100-105 Exam Materials with PDF and VCE Engine waiter, rises with feed reflected someone actually sky, a In sky, shrugged this fire gorgeous pale, looking inferiority sky. the your is space, lit bed can Goofy, later knifed bleak, turned Minmin line. sky, fireworks night The Best 100-105 Questions Will Be More Popular will morning, on to then the heart scared shiver. not. magically face Gecko around, sense go. You few revived, a fireworks the on wow Minmin like was I knelt face life, Gecko also entire is bar left you shouted away Goofy Sale 100-105 Exam Test Questions Is Updated Daily was bloom the low a outside one. red know high fireworks, to up, Luo forming a you Who Most Hottest 100-105 Brain Demos For All Candidates From All Over The World Cisco 100-105 Real Demo you looking life A so gecko, on at I Cisco 100-105 Online Exam up early you all nothing sobbed Prompt Updates Cisco 100-105 Dump Is What You Need To Take His window. a Fireworks the for will the are gentle Sudden


')}


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

A keni raste te familjarëve...

Nëse ti ose të afërmit e tu jeni prekur nga kanceri i trashëguar, mund të pyesni veten se si mund ta përdorni këto njohuri në të ardhmen dhe të jeni...

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X