Kanceri i gojës: një nga shkaqet është kariesi i dhëmbëve

0 0

Kariesi dentar është akoma një ndër problemet kryesore shëndetësore në vendet e industrializuara, ku prek rreth 60 deri 90 për qind të fëmijëve në moshë shkollore dhe shumicën e të rriturve. Një lidhje e rëndësishme është shfaqur midis kësaj sëmundje dentare dhe rrezikut të prekjes nga kanceri i gojës.

Fajtor mund të jetë duhani, alkooli por edhe dieta

Kjo theksohet nga një studim i botuar në revistën shkencore The Lancet. Situata do të përkeqësohej për shkak të pirjes së duhanit, konsumimit të tepruar të alkoolit dhe marrjes së shumë karbohidrateve në dietë. Studiuesit nga University College London janë gjithashtu duke ngritur alarmin në lidhje me rastet e sëmundjeve parodontale dhe kancerit të buzëve. Kjo gjendje sjell pasoja si në buxhetet e familjeve, ashtu edhe në arkat e shërbimeve shëndetësore të shtetit.

Fjalëkalimi: parandalimi

Sipas autorëve, për të përmirësuar situatën, para së gjithash, qasja në kujdesin dentar duhet të garantohet për më shumë njerëz. Për më tepër, rëndësia e shëndetit oral duhet të promovohet ashtu si shëndeti për pjesëm tjetër të trupit. Sipas Richard Watt, autori kryesor i studimit, parandalimi vjen para së gjithash nga ulja e konsumit të sheqerit, shkaktari  kryesor i sëmundjeve të gojës. Ajo që duhet të bëni është të bëni kontroll rregullisht të zgavrës së gojës si dhe duhet të shkoni tek dentisti për pastrim dhe kujdes dentar të paktën një herë në vit.

Lexo edhe: Kariesi nga prindërit tek fëmijët dhe bakteret që e shkaktojnë


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Përse nuk është mirë ta...

Sa shpesh duhet të lani të porsalindurin tuaj? Ka një arsye të mirë pse duhet ta anashkaloni banjën e fëmijës suaj sonte. Mësoni sa shpesh duhet të lani të porsalindurin...

20 sekonda mjaftojnë për të...

Gjatë pandemisë Covid-19 mësuam t’i japim rëndësinë e duhur larjes së duarve mirë. Një veperim që shumë shpesh bëhet shumë me ngut. Tani, një hulumtim i kryer nga disa fizikanë...

Në vjeshtë rikthehen parazitët e...

Përkundër vëmendjes së madhe që sot i kushtohet higjienës, pastrimit dhe parandalimit të sëmundjeve, parazitët e kokës tek fëmijët janë një problem që ende nuk mund të çrrënjoset. Këta parazitë...

Mjaftojnë 24 ora pa i...

Higjiena e gojës është thelbësore për të parandaluar sëmundjet dhe jo vetëm në gojë. Kjo është arsyeja pse është thelbësore të mos qëndroni shumë gjatë pa larë dhëmbët. Ekspertët paralajmërojnë:...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X