Kafja, një qetësues dhimbjesh?

0 0

 

Lajm i mirë për ata që e duan kafen: konsumi i kafës ul ndjeshmërinë ndaj dhimbjes. Kjo është zbuluar nga një studim i kryer nga psikologu Burel Goodin, në Universitetin e Alabama në Birmingham dhe të publikuar në revistën Psychopharmacology, duke konfirmuar kafen si një qetësues.

Fuqia e kafeinës

Eksperti përfshiu 62 individë dhe vlerësoi për të gjithë një mesatare prej 170 miligramë kafeinë në ditë, e barabartë me rreth dy filxhanë kafe, edhe pse 15% e pjesëmarrësve kanë konsumuar më shumë se 400 miligramë kafeinë në ditë. Vullnetarët u stimuluan me aplikimin e nxehtësisë dhe presionit në rritje dhe në rënie dhe u pyetën kur dhimbja u bë e padurueshme dhe kur ishte e tolerueshme.

Faktorë të tjerë

Rezultatet e kërkimit konkluduan se edhe duke marrë parasysh faktorë të tjerë që mund të ndikojnë në ndjeshmërinë e dhimbjes, aftësia e durimit individual rritet paralelisht me rritjen e konsumit të përditshëm të kafeinës, duke konfirmuar kafeinën si një qetësues kundër dhimbjes.

Lloji i kafes

Sa për llojin e kafes, ekspresi për të njëjtin vëllim, ka një sasi më të lartë kafeine.

Lexo edhe: Konsumi i tepert i akfeines gjate shtatzanise mund te shkaktoje mbipeshe te femijet


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X