Infeksionet urinare te fëmijët, nëse injorohen kanë pasoja për të ardhmen

0 0

 

Infeksionet e rrugëve urinare janë shumë të zakonshme tek fëmijët, veçanërisht tek më të vegjlit. Por shpesh rrezikojnë të kalojnë pa u vënë re, sepse ato karakterizohen nga simptoma shumë të përgjithshme dhe të shpeshta tek fëmijët. Megjithatë, infeksionet e traktit urinar prekin 8% të fëmijëve, me një incidencë më të lartë në vitet e para të jetës. Një sëmundje më e zakonshme se sa mendoni, pasi rreth 1 në 15 fëmijë ka vuajtur nga të paktën një infeksion urinar. Në 5% të rasteve, shkaku i temperaturës së fëmijëve i atribuohet këtyre infeksioneve, të cilat nuk diagnostikohen gjithmonë menjëherë.

Këshilla e pediatërve

Ekspertët këshillojnë të konsultoheni me pediatrin që mund të sugjerojë të bëhet një ekzaminim për fëmijët. Po, sepse temperatura, humbja e oreksit dhe vjellja e bëjnë nënën të dyshojë vetëm për një çrregullim të zorrëve të fëmijës, por problemi mund të jetë një infeksion urinar.

Infeksionet mund të shkaktojnë komplikime

Sipas mjekëve, infeksionet urinare janë lehtësisht të shërueshme, por, në qoftë se injorohen, mund të çojnë në komplikacione që do të shfaqen kur fëmijët të jenë të rritur, të tilla si hipertension, preeklampsi dhe në raste të rënda, dështimi i veshkave. Kjo është arsyeja pse diagnostikimi i hershëm është thelbësor.

Lexo edhe: Infeksionet urinare tek femijet, si t’i njihni


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X