Infeksionet urinare tek femijet, si t’i njihni

0 0

Çfarë janë infeksionet e rrugëve urinare?

Një nga pjesët e rrugëve urinare (veshkat, fshikëza dhe kanalet që i lidhin) mund të jetë e infektuar nga bakteret. Në këtë rast kemi të bëjmë me një infeksion, i cili ndodh më shpesh tek femrat sepse kanali që lidh fshikëzën e urinës me kanalin e jashtëm (uretra) është më i shkurtër se tek meshkujt dhe del nëpërmjet rrugëve seksuale femërore më afër anusit, pra bakteriet mund të kalojnë më lehtësisht nëpër këtë kanal (uretra).

Infeksionet urinare tek femijet, cilat janë shenjat 
• Ndjenjë urinimi më shpesh se normalisht, kur fëmija është më i rritur ankohet edhe per djegie në urinim;
• Urinë e turbullt, ose me ngjyrë të kuqe apo rozë;
• Ndryshim i erës së urinës;
• Ngritje e temperaturës;
• Mungesë oreksi, këputje;
Dhimbje barku;
• Tek foshnjat e vogla vërehet rritje e pakët në peshë.

Çfarë mund të bëjmë?
• Në rast se ju duket se fëmija juaj nuk është mirë, kontrolloni urinimin e tij. Shikoni nëse është e turbullt apo me ngjyrë të kuqe. Vëzhgoni nëse urinon më shpesh se zakonisht dhe në rast se ka dhimbje gjatë urinimit;
• Nëse fëmija përdor akoma bebelinë, ka të ngjarë që mos të arrini ta kuptoni se urinon më shpesh apo nëse ka dhimbje kur urinon por mund të vëreni një ndryshim të aromës së urinës;
• I jepni për të pirë sa më shumë lëngje fëmijës, që veshkat e tij të qëndrojnë të pastra;
• Masni dhe trajtoni temperaturën e fëmijës;
• Në rast se mendoni se fëmija juaj ka infeksion të rrugëve urinare drejtohuni tek mjeku.

Çfarë ndodh më pas?
Mjeku do të vizitojë fëmijën tuaj dhe ka mundësi t`ju kërkojë të mblidhni pak urinë në një shishe të vogël (duke ju treguar se si do të veproni) për të bërë analizën e saj. Me shumë mundësi do t`ju japë një antibiotik, të cilin nuk duhet ta merrni në asnjë mënyrë vetëm me iniciativën tuaj personale pa keshillën e mjekut edhe në rast se jeni shumë të sigurt për ekzistencën e infeksionit.

Lexoni edhe: Problemet me te shpeshta te urines se femijes

A i planifikoni paraprikisht shpenzimet qe mund te realizoni gjate nje muaji bazuar ne buxhetin tuaj familjar?

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Kukulla për fëmijë, 6 sugjerime...

Më poshtë kemi përgatitur një listë me gjashtë flimat vizatimorë më të përshtatshëm e të bukur për t'i parë fëmijët tuaj gjatë periudhave të festave e pse jo edhe natën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X