Ilaçi i parë që lufton depresionin pas lindjes

0 0

 

Të martën, për herë të parë ndonjëherë, Food and Drug Administration (FDA) aprovoi një ilaç të ri në mënyrë specifike për trajtimin e depresionit pas lindjes, një çrregullim mendor që prek një në nëntë nëna të reja.

Depresioni Postpartum është një gjendje serioz që, kur mund të jetë i rëndë, mund të jetë kërcënues për jetën. Gratë mund të përjetojnë mendime për dëmtimin e vetvetes ose dëmtimin e fëmijës së tyre.

Depresioni pas lindjes gjithashtu mund të ndërhyjë nw lidhjen e foshnjës me nënën, “tha në një njoftim për shtyp, Tiffany Farchione, M.D., një drejtore në Qendrën e FDA për Vlerësimin e Ilaçeve dhe Kërkimeve.

Lënda Brexanolone, e cila do të shitet si Zulresso, imiton progesteronin, hormonin që rrit nivelet gjatë shtatzanisë dhe më pasi ul nivelet pas lindjes, duke shkaktuar depresion postpartum. Zulresso, ilaçi i ri ribalancon ato nivele hormonale për të përmirësuar gjendjen shpirtërore.

Aktualisht, gratë me depresion postpartum marrin antidepresantë tëpërgjithshëm, të cilët mund të zgjasin 4 deri në 8 javë për të qenë efektive, madje edhe atëherë shpesh kanë një ndikim të vogël. Zulresso, nga ana tjetër, është provuar të prodhojë efekte të menjëhershme që zgjasin deri 30 ditë pas trajtimit.

Por ky ilaç nuk është pa efekte anësore. “Për shkak të shqetësimeve rreth rreziqeve serioze, duke përfshirë qetësimin e tepruar ose humbjen e menjëhershme të ndërgjegjes gjatë administrimit, Zulresso është miratuar me një Strategji për Vlerësimin dhe Zbutjen e Rrezikut (REMS) dhe është në dispozicion vetëm në objektet e certifikuara të kujdesit shëndetësor ku ofruesi i kujdesit shëndetësor mund të kujdeset të monitorojnë pacientin, “tha Dr. Farchione.

Pritet që ilaçi të dalë në shitje në fund të qershorit.

Lexo edhe: Depresioni pas lindjes, luftojeni me muzike


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Lidhja me fëmijën tuaj pas...

Fëmija juaj i porsalindur është në kraharorin tuaj ndërsa derdhni lot gëzimi. Besojmë se e keni imagjinuar momentin kur fëmija juaj vjen në botë si momenti më i lumtur i...

A keni raste te familjarëve...

Nëse ti ose të afërmit e tu jeni prekur nga kanceri i trashëguar, mund të pyesni veten se si mund ta përdorni këto njohuri në të ardhmen dhe të jeni...

DIVO, për t’i bërë 1000...

Çdo ditë është e rëndësishme por 1000 ditët e para të jetës janë vendimtare pasi janë castet ku krijohen rrenjët, baza e zhvillimit të fëmijës tuaj por ndërkohë edhe modeli...

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X