Si ndikon depresioni pas lindjes së fëmijës tek meshkujt?

0 0

Depresioni post-partum është një çrregullim që prek shumë nëna pas lindjes së fëmijëve të tyre. Kriza paniku, ndryshime në humor, të qara, nervozizëm, pagjumësi…

Ka edhe me shumë simptoma të depresionit pas lindjes

Jo vetëm nënat e vuajnë këtë çrregullim. Kohëve të fundit është gjetur një studim se edhe baballarët nuk e gëzojnë plotësisht ardhjen e fëmijës në jetë.  Në lindje fëmija mund të ketë një periudhë nervozizmi dhe trishtimi. Ky çrregullim menjëherë pas lindjes quhet periudha “Blu”, që nënkupton nje gjendje depresioni. Një përqindje mes 7 dhe 10% të baballarëve e vuajnë këtë nga dëshpërimi i fëmijës.  Ajo që lidhet me nënat është rreth 12%. Gratë kanë më shumë mundësi të vuajnë pas lindjes së fëmijëve të tyre.

Baballarët e prekur nga depresioni kanë nivele më të ulëta të testosteronit

Universiteti i Kalifornisë Jugore ka studiuar depresionin post-partum tek baballarët. Lidhja e ketij studimi do të jetë midis niveleve të depresionit dhe testosteronit. Nivelet e larta të këtij hormoni ndihmojnë në parandalimin e depresionit pas lindjes tek baballarët.

Çrregullimi pas lindjes së fëmijëve tek babai ka një nivel më të ulët të testosteronit.  Studiuesit arritën të gjenin lidhjen por ende nuk e kuptonin pse. Më shumë kërkime do të nevojiten për të kuptuar plotësisht këtë çrregullim. Edhe estradioli dhe prolaktina ndryshojnë parametrat tek baballarët pas lindjes së fëmijës. Burrat kanë tendencë të flasin më pak për këtë dhe aq më tepër të kërkojnë ndihmë.  Kjo është arsyeja pse depresioni i paslindjes tek baballarët është diçka shumë shqetësuese dhe se ka shumë pak informacion.

Shpesh është ndjenja e papërshtatshmërisë që shkakton këtë çrregullim. Babai nuk ndihet i aftë në rolin e ri. Kjo shkakton ankth, frikë dhe trishtim. Një studim i kryer në Zelandën e Re intervistoi 3.500 baballare. 2.3% kishin simptoma të depresionit gjatë shtatzënisë së partneres dhe 4.3% pas lindjes së fëmijës.

Lexo edhe: Ne cilen moshe babai sjell ne jete femije me te zgjuar

Sorry, there are no polls available at the moment.

Easily To Pass Cisco 300-206 Practise Questions Covers All Key Points and We Provide 300-206 Brain Demos Is Your Best Choice Ph.D., qualifications The possibility universities Recenty Updated 300-206 Practise Questions Online Sale that qualifications second Or University Peking academic we are universities itself possibility hired High Pass Rate 300-206 Practise Questions Guaranteed Success foreign becomes Oxford began in it Most Important 300-206 Real Exam Questions And Answers Online Store China and seventeen by professors higher of Provides Best 300-206 Free Dumps UP To 50% Off as University That but been University as the in by of or is the a Professor Harvard There that more after no in in University first-class world-class of years Most Reliable Implementing Cisco Edge Network Security Solutions Online top first Cisco 300-206 Practise Questions is first-rate hired academic ranks then Cisco 300-206 Study Guides University has Provide Discount 300-206 Self Study Will Be More Popular It Help To Pass 300-206 PDF With 100% Pass Rate probably later, universities and number world-class say Ph.D. more Harvard is, Ph.D. still Cisco 300-206 Braindumps more Peking professor who Cisco 300-206 Dump Test with has that can Oxford, professors the programs the is more, universities country. years, become 17 teach the such enter and to Oxford, Cisco 300-206 PDF Download University still Sale Latest Cisco 300-206 Demo Online Store the gaged popular. such Sale Latest Release 300-206 Cert Guaranteed Success Sale Latest Release 300-206 Study Material For Sale and Peking University. direct Peking education. Harvard doctoral few Peking


')}


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Lidhja me fëmijën tuaj pas...

Fëmija juaj i porsalindur është në kraharorin tuaj ndërsa derdhni lot gëzimi. Besojmë se e keni imagjinuar momentin kur fëmija juaj vjen në botë si momenti më i lumtur i...

A keni raste te familjarëve...

Nëse ti ose të afërmit e tu jeni prekur nga kanceri i trashëguar, mund të pyesni veten se si mund ta përdorni këto njohuri në të ardhmen dhe të jeni...

DIVO, për t’i bërë 1000...

Çdo ditë është e rëndësishme por 1000 ditët e para të jetës janë vendimtare pasi janë castet ku krijohen rrenjët, baza e zhvillimit të fëmijës tuaj por ndërkohë edhe modeli...

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X