I ftohti i dimrit, problemet me lëkurën e fëmijëve dhe lidhja me Covid-19

0 0

Një ekzemë e kuqe që kruhet, në qafë, fytyrë, skalpin e kokës, gjunjë dhe bërryla, nëse me nxehtësinë dhe rrezet e diellit përmirësohet, me të ftohtin kthehet më ashpër. Dermati atopik te fëmijët është një çrregullim kronik i lëkurës që rikthehet sepse është gjithmonë i pranishëm, por në disa situata përkeqësohet. Midis këtyre, dimri dhe periudhat e stresit psikofizik. Konfirmimi vjen nga ekspertët e Sipps – Shoqëria Italiane e Pediatrisë Parandaluese dhe Sociale.

Dermatiti atopik tek fëmijët është për shkak të një predispozite gjenetike dhe, pjesërisht, për shkak të një alergjie themelore. Këto kushte çojnë në një ndryshim të lipideve (yndyrnave) që përbëjnë barrierën më të jashtme të lëkurës, e cila për këtë arsye është e thatë, e ndezur, dhe i nënshtrohet kruajtjes intensive. Në muajt e ftohtë, disa faktorë bëjnë që simptomat të përkeqësohen. Lëkura atopike, në fakt, ndikohet nga ngrohja e tepërt, mjediset tepër të thata dhe pëlhura të rënda. Koha e kaluar në shtëpi dhe stresi psikofizik gjithashtu e bëjnë problemin më të dukshëm.

Pika e referimit është dermatologu

Dermatiti atopik tek fëmijët trajtohet zakonisht në një klinikë ambulatore, ndërsa në raste më serioze pediatri ose dermatologu pediatrik e referon familjen në qendrat rajonale të referimit. Trajtimi përdor si vajrat e kortizonit (gjithmonë nën mbikëqyrje mjekësore) ashtu edhe disa antitrupa monoklonalë, posaçërisht për fëmijët më të rritur. Thelbësor është aplikimi i produkteve zbutëse në lëkurë, si dhe masat paraprake që kanë lidhje me stilin e jetesës. Duhet të preferoni dushin duke përdorur sasi të vogla detergjentesh jo-shkumues. Pëlhura të buta dhe natyrore, të tilla si pambuku, duhet të vishen në kontakt me lëkurën. Këshilla të tjera për trajtimin e dermatitit atopik te fëmijët ofrohen rast pas rasti nga mjekët: për këtë arsye është e rëndësishme të keni dermatologun tuaj si pikë referimi.

Problemet e paraqitura nga pandemia

Gjatë muajve të fundit, megjithatë, mjekët kanë parë një ndryshim në sjelljen e prindërve të fëmijëve me dermatit atopik. Kufizimet dhe indikacionet në lidhje me pandeminë kanë rritur frikën dhe kështu që vetëm rastet shumë të rënda kanë mbërritur në klinika. Nga ana tjetër, është e rëndësishme të vazhdoni të mbani lidhje me pediatrin ose specialistin, gjithashtu përmes telemjekësisë, e cila është shumë e dobishme në pjesën e përparme dermatologjike, veçanërisht për dermatitin atopik te fëmijët që kishin tashmë një diagnozë dhe kishin nevojë vetëm për kontrolle.

Dermatiti nuk është simptomë e Covid-19

Për sa i përket simptomave të covidit tek fëmijët dhe manifestimeve dermatologjike, është e rëndësishme të theksohet se asnjë manifestim në lëkurë nuk mund të konsiderohet paralajmërim i prekjes nga virusi. Vetëm nëse një fëmijë ka ethe dhe kollë dhe, më vonë, shfaqen lezione të lëkurës, ato mund të lidhen me Covidin.

Lexo edhe: Si te kujdesemi ne menyren e duhur per dermatitin atopik?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid 19 më i rëndë...

Covid-19 është më i rëndë te ata që vuajnë nga depresioni ose çrregullime të tjera psikologjike. Këta pacientë në fakt janë më të ekspozuar ndaj rrezikut të infektimit të virusit...

Vaksinimi i detyruar i studentëve,...

Me rihapjen e universiteteve, është rikthyer në qendër të diskutimit çështja e vaksinimit, e cila për studentët dhe stafin akademik është bërë e detyrueshme. Shumë prej tyre shprehen të pasigurt,...

Kolesteroli: një e pesta e...

Sa më i ulët kolesteroli, aq më mirë pwr shwndetin. Për Shoqërinë Evropiane të Kardiologjisë është ky rregull i thjeshtë që duhet të udhëheqë menaxhimin e kolesterolit LDL te pacientët...

Ngritja në këmbë çdo gjysmë...

Sekreti i të ndjerit mirë? "Thyeni" rregullisht mënyrën e jetesës së qëndrimit ulur dhe ngrihuni çdo gjysmë ore nga karrigia juaj. Pavarësisht nëse jeni në punë ose në kohën tuaj...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X