Higjiena e duarve se te porsalindurit

0 0

Gjatë muajve të parë të jetës higjiena mund të shkaktojë tek nëna e  re shumë dyshime dhe një prej tyre mund të jetë prerja e thonjve. Thonjtë janë shumë të rrezikshëm kjo pasi bebi i vogël mund të gërvishtë dhe në disa raste edhe të gjakosë fytyrën. Për këtë arsye është shumë e rëndësishme që nëna të presë thonjtë e fëmijës.

Cili është momenti më i mirë?

Këshillohet që t’ja prisni thonjtë fëmijës pasi ka pirë gji kjo pasi gjumi i tij mund të jetë i thellë dhe për pasojë proçesi më i thjeshtë. Këtë mund ta bëni vetëm duke përdorur gërshërën apo limën e posaçme.

Fëmija im fut shpesh duart në gojë, duhet t’ja laj gjithmonë?

Në përgjithësi nevoja për të larë duart e fëmijës lind domosdoshmërisht pasi ai ka konsumuar ushqim, pasi ka qënë në kontakt të gjatë me kafshët, në mbrëmje para gjumit, gjithmonë kur në to shfaqen shenja sekrecionesh (hunde apo goje), gjurmë qumështi. Qëllimi i larjes së tyre është eleminimi i bakterieve të cilat nëse gëlltiten duke vendosur gishtat ne gojë, mund të shkaktojnë probleme shëndetësore. Ndër ta mund të përmendim vezët e okskurieve (parazitë barku).

Detergjenti

Këshillohet që duart e fëmijës të lahen me detergjentin e trupit të tij ose me sapunin marsiglia (gjendet në çdo supermarket). Përsa i përket dizinfektantëve, mund të përdorni një ndërsa jeni jashtë shtëpisë, por asnjëherë në mënyrë të vazhdueshme.

Lexoni edhe: Keshilla per familjen, rendesia e higjienes pas lindjes se nje femije 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X