Hernia e kerthizes tek te porsalindurit

0 0

Bebet e porsalindura, mund të vuajnë nga kjo formë e hernies. Pas lindjes, prindërit duhet të kujdesen shumë mirë për dezinfektimin e kërthizës në mënyrë që të parandalohen infeksionet.
Përse shfaqet hernia ombelikale pas lindjes?
Në këtë rast kemi të bëjmë me një hernie shumë të vogël e cila mund edhe të mos vihet re nga nëna dhe babai. Arsyeja pse shfaqet kjo hernie është shumë e thjeshtë: vrima që ndodhet në barkun e fëmijës, në të cilën qëndronte kordoni ndërsa fëmija ishte ende brenda barkut të nënës nuk mbyllet plotësisht menjëherë dhe duke qënë kështu, një pjesë e zorrës del jashtë duke krijuar këtë formë të hernies. Është dicka që mund të shfaqet shumë shpesh tek të porsalindurit, dhe prindërit nuk duhet të shqetësohen, megjithatë kontrollet tek mjeku duhet të jenë të rregullta.
Si kurohet dhe çfarë duhet të bëjnë prindërit?
Kjo hernie zhduket vetë pa pasur nevojën e një ndërhyrje kirurgjikale, nëse ka dimensionin rreth 2 cm. Në këtë rast do të mjaftonin disa javë për t’u larguar plotësisht nga bebi. Ajo që duhet të keni parasysh është se duhet të tregoni kujdes ndaj fryrjes, kryesisht tek bebelina, llastikët e tutave apo pantallonave, si edhe rripave të tyre, të cilat nuk duhet ta shtrëngojnë aspak barkun. Nuk duhet të përdorni medikamente “në kushte shtëpie” për të evituar ndonjë infektim të mundshëm. Hernia ombelikale nuk zhduket vetë pas vitit të dytë të jetës dhe në këtë rast mjeku mund t’ju udhëzojë për të kryer një ndërhyrje kirurgjikale.

Lexoni edhe: Hernia obmelikale, kur duhet te shqetesohemi vertet?

This is for testing

View Results

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Emra per vajza dhe emra...

Zgjedhja e emrit të fëmijës shpesh mund të çojë në “krizë” prindërit, në kuptimin që mendojnë se tashmë e kanë vendosur dhe më pas gjithçka kthehet sërish në fillim duke...

Tragjedi në Berat, vdesin foshnjat...

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur dje në Berat, ku dy binjakë 5-muajsh, ndërruan  jetë. Ata u dërguan në spital të pajetë dhe dyshimet e para ishin se fëmijët mund...

Monitoruesit e foshnjave, baballarët më...

Monitoruesit e foshnjave mund të jenë jashtëzakonisht të dobishëm për mbajtjen e një veshi ose syri gjithmonë drejtuar tek fëmija teksa fle, ndërsa ju gjendeni në një pjesë tjetër të...

Si ndikon nëna tek e...

Thuhet se qarja e të porsalindurit është universale, sepse përmes lotëve dhe klithmave të vegjlit komunikojnë nevojat e tyre në botën e jashtme: urinë, etjen, gjumin, dhimbjen. Megjithatë, klithma e...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X