loading

Heq rrudhat dhe celulitin, receta e pijes që mendohet të jetë një antidot për plakjen e lëkurës

Ju mund të keni vënë re influencuesit e Instagramit apo të shëndetit që flasin rreth ushqimit, kolagjenit dhe rëndësisë për praninë e kësaj proteine. Kjo për shkak se ka prova të mjaftueshme që lëkura jonë ruan elasticitetin dhe mbron kockat, nyjet dhe organet tona me ndihmën e kolagjenit.
0 0

Një nga mënyrat më të lehta dhe më efektive për të konsumuar kolagjenin është përmes peptideve të kolagjenit të hidrolizuar në formë pluhuri. (Kolagjeni i hidrolizuar do të thotë se aminoacidet në kolagjen janë shkatërruar, duke e bërë më të lehtë për trupin tuaj që ta tresë). Trupi juaj e dërgon kolagjenin në vendin ku ju keni nevojë më së shumti.

Përfitimet e kolagjenit:

  • përmirëson elasticitetin e lëkurës;
  • mbron kockat, nyjet dhe organet;
  • ndihmon në ndërtimin e muskujve dhe djegien e yndyrës.

Kolagjeni është proteina më e bollshme në trupin e njeriut, por me kalimin e kohës organet tona e prodhojnë më pak këtë proteinë. Një prodhim i ulët i kolagjenit shkakton humbjen e elasticitetit të lëkurës, gjë që më pas sjell rrudhat, thatësinë në lëkurë, lëkurën e lirshme apo të varur.

Mos harroni, nuk ka ilaç magjik që do të ndalojë ose të ndryshojë plakjen e lëkurës. Megjithatë, studimet kanë treguar se marrja e suplementeve të kolagjenit mund të përmirësojë dukshëm pamjen e lëkurës duke rregulluar elasticitetin e lëkurës në katër javë dhe duke zvogëluar rrudhat në tetë javë.

Kolagjeni gjithashtu luan rol edhe në shëndetin e përgjithshëm. Studimet kanë treguar se marrja e kësaj proteine në mënyrë të rregullt ndihmon simptomat e osteoartritit dhe ndihmon në zbutjen e venave të fryra etj.

Gjithashtu studimet kanë treguar se kolagjeni ndihmon edhe në përmirësimin e shëndetit të tretjes, tek njerëzit që kanë sëmundje inflamatore të zorrëve si dhe përmirëson pamjen duke mos lejuar celulit tek gratë.

Pluhuri i kolagjenit mund të shtohet në pije të nxehta dhe të ftohta.

Një recete e një pije me proteinë kolagjeni

Përbërësit:

  • 1 lugë kafe pluhur kolagjeni;
  • 1 banane e ngrirë e vogël;
  • 1 filxhan qumësht bajame pa sheqer;
  • 1 lugë e vogël gjalpë bajame;
  • 1/2 filxhan kos;
  • 4 kube akulli.

Përgatitja:

Përzieni të gjithë përbërësit së bashku në një blender me shpejtësi të lartë derisa të formohet një lëng, i cili është gati për t’u konsumuar.

Dozimi: Konsumoni 1/2 deri 1 lugë të vogël pluhur kolagjeni në ditë dhe rezultatet do t’I shihni pas katër deri në gjashtë javë.

Lexo edhe: 10 mënyra natyrale për të trajtuar lëshimin e lëkurës

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse qumështi rekomandohet për fëmijët...

Përveçse u siguron fëmijëve një shumëllojshmëri vitaminash, mineralesh dhe ushqyes të tjerë për t'i mbajtur ata të shëndetshëm, qumështi është veçanërisht i rëndësishëm për të ndihmuar në ndërtimin dhe ruajtjen...

23 mënyra të shijshme për...

Një sasi prej vetëm 28 gramësh siguron sasi të mjaftueshme të yndyrave të shëndetshme, fibrave dhe proteinave. Avokado mund të ndihmojë gjithashtu shëndetin e zemrës, kontrollin e peshës dhe të...

Nëse konsumoni fruta dhe perime...

Sipas një grupi hulumtuesish nga Universiteti i Warwick (Britani e Madhe), në fakt, dyfishimi i konsumit ditor të frutave dhe perimeve do të sillte më pak depresion dhe ankth. Më...

Portokalli, rrushi dhe karota përmbajnë...

Kjo bazohej në ngjashmërinë e molekulave me përbërësit e gjetur në medikamentet ekzistuese kundër kancerit. Frutat dhe perimet janë të pasura me antioksidantë të quajtur flavonoide, të cilat u japin...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X