Gratë që vuajnë nga migrena kanë më shumë rrezik për lindje me operacion

Gratë shtatzëna që vuajnë nga migrena kanë një rrezik në rritje të përjetimit të komplikimeve të shtatzënisë, duke përfshirë operacionet cezariane.
0 0

Gratë shtatzëna që vuajnë nga migrena kanë një rrezik në rritje të përjetimit të komplikimeve të shtatzënisë, duke përfshirë operacionet cezariane, thonë studiuesit. Studimi u botua në revistën Headache dhe u krye nga Departamenti i Epidemiologjisë Klinike në Universitetin Aarhus dhe Spitalin Universitar Aarhus në Danimarkë. Komplikime të tjera që lidhen me dhimbjet e rënda të kokës janë tensioni i lartë i gjakut, abortet, lindjet e parakohshme dhe foshnjat me peshë të ulët lindjeje.

Migrena gjatë shtatzanisë dhe rreziku i lindjes me operacion

Studiuesit përdorën regjistrat e shëndetësisë daneze për të identifikuar më shumë se 22,000 gra shtatzëna të cilat ishin në spital për shkak të migrenës, ose kishin marrë të paktën dy receta për migrenën. Gratë u krahasuan me një grup 10 herë më të madh të nënave shtatzëna pa probleme të njohura të migrenës. Ata gjetën se rreziku i operacionit cezarian është midis 15 deri 25 për qind më i lartë për nënat me migrenë në krahasim me ato pa këtë problem.

Përveç kësaj, studiuesit mendojnë se ilaçet e migrenës mund të lehtësojnë disa nga komplikimet e shtatzënisë, por gratë duhet të vazhdojnë me kujdes dhe të konsultohen me mjekun e tyre para se të marrin ndonjë mjekim.

Për fat të keq, migrena është shumë e zakonshme dhe ndërsa shkaku mbetet i panjohur, kërkimet sugjerojnë se ajo mund të shkaktohet nga stresi, lodhja ose ndryshimet hormonale gjatë shtatzënisë. Autori kryesor i studimit, Nils Skajaa, BSc, thotë se profesionistët e kujdesit shëndetësor duhet të kenë parasysh migrenën kur punojnë me një paciente shtatzënë. Dhe nëse jeni në pritje të një fëmije dhe vuani nga migrena e shpeshtë, sigurohuni që ta vini në dijeni obstetrin tuaj.

Lexo edhe: 7 problemet shëndetësore të lidhura me migrenën


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X