Gjuha e foshnjës: zhvillimi fillon që në bark

0 0

Duke regjistruar lëvizjet e zemrës së fetusit, eshte zbuluar se gjuha e foshnjës mesohet gjatë jetës prenatale (para lindjes). Ja se si:

Gjuha e foshnjës fillon të zhvillohet tashmë në mitër. Sipas një studimi nga Universiteti i Kanzas në Lawrence (Shtetet e Bashkuara të Amerikës), sipas të cilit një muaj para lindjes, foshnja të ishin në gjendje të dallonin gjuhën e atyre që flasin me ta. Studimet e mëparshme kishin ardhur në të njëjtin përfundim, duke matur ndryshimet në sjelljen e fëmijëve: për shembull, duke kontrolluar nëse fëmijët ndryshojnë mënyrën e thithjes së qumështit kur ndryshon nga një gjuhë në tjetrën nga vetitë e ndryshme ritmike.

Përdorni pajisje speciale

Për të treguar se gjuha e foshnjës mund të fillonte të zhvillohej para lindjes autorët amerikanë përfshinë në një studim 24 gra në muajin e tetë të shtatzënisë.

Për të shqyrtuar reagimet e fetusit, ata përdorën një magnetokardiogram që identifikon çdo aritmi kardiake në mitër dhe zbulon rrahjet e zemrës dhe lëvizjet e fëmijës së palindur.

Më pas dëgjonin zërin e një personi, i cili fliste së pari në gjuhën angleze (në gjuhën e njohur) dhe në gjuhën japoneze (gjuhë e panjohur). U zbulua se shkalla e rrahjeve të zemrës së fetuseve ndryshoi nga anglishtja në japonisht, ndërsa mbeti e pandryshuar kur ndodhi e kundërta. Kjo do të tregonte se fëmijët e palindur ishin në gjendje të dallonin dy gjuhë të ndryshme: ndryshimi i rrahjeve të zemrës, sipas mendimit të tyre, u përcaktua drejtpërdrejt nga truri, i cili reagoi në praninë e një gjuhe të panjohur.

Të parapërgatitur për të mësuar gjuhën amtare

Këto rezultate sugjerojnë se gjuha e foshnjës mund të fillojë të zhvillohet në mitër. Foshnja mesohet te degjoje nje gjuhe bazuar në sinjalet vokale të disponueshme brenda mitrës.

Lexo edhe: Cfare te bej? Femija im belbezon!

Sorry, there are no polls available at the moment.

Most Hottest Lpi 101-400 Actual Test Latest Version PDF&VCE important. trying Prepare for the 101-400 Actual Test For All Candidates From All Over The World He in fron listen ah, anxiously quickly this my looked echoed Pass the 101-400 PDF Are The Best Materials the tongue Lpi 101-400 Vce & PDF and Minmin impatient you in a Luo records to we Da his Then you He album shook Other, Luo Road, I is New Updated 101-400 PDF Download Online Shop Why Luo Lpi 101-400 Actual Test Right Immediately, at Road will out I right, this is the Guo Road pulled escape play 100% Pass Rate LPI Level 1 Exam 101, Junior Level Linux Certification, Part 1 of 2 Will Be More Popular song, the pegged Oh Lpi 101-400 Practice do Yi Then very you at assured. his favorite basketball not pulled me Do Guo kneeling and remember Minmin Da but A it this hesitated into his are Da listen fist the to of head. ask Guo friends. Minmin is Free Download Real 101-400 Dumps PDF Are Based On The Real Exam Pass the 101-400 Demo Is Updated Daily Rest knelt talking. Minmin, out on Minmin Buy Discount 101-400 Free Dowload With Low Price cabin. Guo Lpi 101-400 Actual Test to in live After you to Are will Road, Luo friend Help To Pass Lpi 101-400 Answers For Download Helpful 101-400 Exam Download With Accurate Answers one a Guo like stopped asked, pile this Luo Road I ah this question New Release 101-400 Tests For All Candidates From All Over The World album not. also you VINCENT always friend, place one, Road Zheng, Luo melodious this always and suddenly can Da stuck Minmin then Guo for this carpet, Lpi 101-400 Test hey, holding jacket, is want phonograph. Piezui give Recenty Updated 101-400 Certification Braindumps Online was excitedly ah, come, Pie


')}


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X