Gabimet gjatë verës: harrojmë të pimë ujë dhe nuk lëmë fytyrën të marrë frymë

Disa gabime të kryera në iluzionin e devotshëm për të gjetur pak freskim, e bëjnë jetën edhe më të vështirë si për ata që janë diku me pushime dhe për ata që mbeten në qytet.
0 0

Pini shumë, vishni rroba që mbajnë lëkurën të freskët dhe mos bëni grim për të mos mbyllur poret: këto janë disa nga mjetet kundër nxehtësisë që do të zbatohen në këto ditë të temperaturave të nxehta. Gjithashtu është e rëndësishme të shmangni ndryshimet e papritura të temperaturës midis vendeve të jashtme dhe atyre me ajër të kondicionuar (dhe nëse është e mundur, të mbuloheni me një shall) dhe të bëni dushe freskuese.

Shumë gabime

Shpesh, megjithatë, disa gabime të kryera në iluzionin e devotshëm për të gjetur pak freskim, e bëjnë jetën edhe më të vështirë si për ata që janë diku me pushime dhe për ata që mbeten në qytet. Shumë prej tyre nuk pijnë ujë sa duhet ose madje harrojnë ta bëjnë këtë. Shumë prej tyre nuk e ndryshojnë dietën, duke vazhduar të konsumojnë ushqime tepër të përpunuara që e bëjnë tretjen mëtë gjatë dhe më të vështirë. Dhe së fundi, disa guximtarë stoikë nuk heqin dorë nga aktiviteti fizik edhe në temperatura të larta.

Lëreni lëkurën të marrë frymë

Ndër mjetet anti të të nxehtit, nga ana tjetër, ekspertët këshillojnë të shmangni daljen gjatë orëve më të nxehta të ditës dhe vishuni me rroba që i japin lëkurës frymëmarrjen në pëlhura të freskëta (pambuk, liri, kërp), duke vënë veshjet sintetike në dollap. Më mirë është të mos vendosni shumë përbërës për të mos mbytur më tej poret e lëkurës të theksuara tashmë nga nxehtësia.

Po për sport, por me moderim

Me shtimin e nxehtësisë mund të vazhdoni të luani sporte, por me masat e duhura: ideale është të parapëlqeni aktivitetet ujore (not ose gjimnastikë të ujit) që japin freskim. Nëse dëshironi të jeni jashtë, zgjidhni orët e freskëta dhe vendet me hije. Dhe mos harroni kurrë të pini për të zëvendësuar lëngjet e humbura, për të parandaluar dehidratimin.

Lexo edhe: Shtate arsye se perse magnezi dhe kaliumi do t’ju ndihmojne gjate veres

 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

A keni raste te familjarëve...

Nëse ti ose të afërmit e tu jeni prekur nga kanceri i trashëguar, mund të pyesni veten se si mund ta përdorni këto njohuri në të ardhmen dhe të jeni...

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

9 mënyra si t’i tregoj...

Të zbulosh se je shtatzënë është një nga momentet më të rëndësishme të jetës. Është lajmi më i madh i jetës suaj, lajmi që mezi prisni t'i ndani me partnerin...

Shkon në spital me temperaturë...

Mëngjësi i sotëm ka ardhur me një lajm të trishtë për një familje në Elbasan dhe tronditës për gjithë qytetarët. Një vogëlushe 3-vjeçare ka ndërruar jetë në spitalin rajonal të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X