Foshnja qan pa pushim? Ngrihuni në këmbë për ta qetësuar

0 0

Kur fëmija juaj qan, gati instinktivisht ju vjen ndjesia që të ngriheni në këmbë, për ta qetësuar. Hulumtuesit kanë arritur në përfundimin se ngritja e nënës në këmbë i qetëson fëmijët dhe i ndihmon ata të pushojnë së qari.

“Foshnjet nën moshën 6 muajsh të mbajtur në krahë nga një nënë që ecën, ndalojnë të qarën dhe shfaqin një rënie të shpejtë të ritmit të zemrës, krahasuar me ata që i mban një nënë e ulur”, thonë autorët e një studimi të kryer në vitin 2013.

Edhe më e habitshme: Ky grup i koordinuar i veprimeve, nëna që qëndron në këmbë dhe fëmija qetësohet, është vërejtur edhe në llojet e tjera të gjitarëve. Autorët thonë “Ne kemi identifikuar përgjigje të habitshme të ngjashme te minjtë”.

Kjo është një tjetër dëshmi se zemrat dhe trupat tanë tashmë e dinë se çfarë duhet të bëjnë. Këto gjëra që nënat bëjnë pa menduar dy herë vijnë nga thellësia brenda tyre.

Me fjalë të tjera, është një shembull që nënat veprojnë në mënyrë të përkryer në sinkronizim me foshnjat.

Lexo edhe: Si te qetesojme kolikat e bebes


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X