Formula është helm për bebin, vuajtjet e nënës me trinjakët

0 0

Unë e urrej gjidhënien.

Ok, më në fund e pranova dhe e thashë.

Kur trinjakët e mi erdhën në jetë unë pata disa komplikacione dhe pothuajse humba jetën. Mjeku më tha se me shumë gjasë unë nuk do të mundesha t’i ushqeja fëmijët me qumësht gjiri, por për fat të mirë trupi im po prodhonte mjaftueshëm për t’i ushqyer të tre.

Unë vija në sektorin e kudjesit intesiv çdo ditë për t’ju sjellë të vegjëlve të mi qumështin që kisha shtrydhur e për të qëndruar me ta, në mënyrë që të krijoja lidhjen nënë-fëmijë që rekomandohet aq shumë nga specialistët e fushës.

Por kur u kthyem në shtëpi bashkë me vogëlushët, përjetova vështirësitë më të mëdha. Fëmijët e mi kishin secili nevojë për kujdes të veçantë dhe unë isha shumë e lodhur gjtihmonë. Shtrydhja e gjirit me pompë nuk më ndihmonte aspak për gjendjen që kisha. Por unë vazhdoja, sepse nuk doja të zhgënjeja fëmijët e mi.

Madje, dikush më tha se qumështi formulë është helm për bebet dhe kjo ma shtoi më shumë ndjenjën e fajit sa herë mendoja që të ndërprisja gjidhënien.

Pas tre muajsh, shkova tek një terapiste për depresionin postpartum. Ky ishte hapi më i vështirë, por e bëra. Ajo më shkruajti në recetë të ndërprisja gjidhënien. Në atë moment u ndjeva shumë e lehtësuar dhe gjërat filluan të qetësoheshin shumë.

Prandaj të dashura nëna duhet të dini se ushqyerja e fëmijës është magjike, pavarësisht nëse është ushqyerje me gji, ushqyerje me biberon, ushqyerje me formulë etj.

Lexo edhe: “Jam mirenjohese qe ekziston qumeshti formule”, mesazhi i nje nene

Posted in I pakategorizuar

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Lidhja me fëmijën tuaj pas...

Fëmija juaj i porsalindur është në kraharorin tuaj ndërsa derdhni lot gëzimi. Besojmë se e keni imagjinuar momentin kur fëmija juaj vjen në botë si momenti më i lumtur i...

A keni raste te familjarëve...

Nëse ti ose të afërmit e tu jeni prekur nga kanceri i trashëguar, mund të pyesni veten se si mund ta përdorni këto njohuri në të ardhmen dhe të jeni...

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X