Fëmijët vuajnë nga ankthi e zemërimi, çatimi mund t’i ndihmojë

Komunikimi dixhital u mundëson fëmijëve të flasin më lirshëm për veten e tyre. Në mediat sociale ata shkruajnë tregime të vuajtjeve dhe vështirësive, pa pasur nevojë të lidhen me dikë.
0 1

Mosha e vështirë, adoleshenca. Në fakt, 8 nga 10 fëmijë vuajnë nga ndonjë formë e shqetësimit psikologjik, pak a shumë serioze: ankthi dhe zemërimi në veçanti. Megjithatë, më pak se 1 në 10 është i gatshëm për të trajtuar problemin duke folur me një ekspert. Pra, mediat sociale dhe çatimet mund të jenë mjete të dobishme për parandalimin, zbulimin dhe trajtimin e këtyre problemeve gjithnjë e më të zakonshme të të rinjve.

Për të përshkruar kufijtë e një emergjence, por edhe armët e mundshme për ta luftuar, ishte konferenca “Sfidat dhe perspektivat në psikiatrinë e fëmijëve dhe adoleshentëve”, mbajtur në Institutin Superior të Shëndetit (ISS). Sipas të dhënave të një hulumtimi të kryer në vitin 2019, të realizuar në një mostër prej 611 fëmijësh nga 12 deri në 18 vjeç, doli se 83% e të rinjve raportojnë një vështirësi nga pikëpamja psikologjike, pastaj shpesh pasoja edhe në të gjithë organizmin. Nga këta, një e treta ka vështirësi të përqëndrohet, një e katërta vuan nga pagjumësia, një e katërta tjetër druan se nuk i plotëson pritshmëritë dhe një e pesta vuan nga sulmet e zemërimit.

Mendimi i ekspertit

Sipas Ernesto Caffo, profesor i neuropsikiatrisë së fëmijëve në Universitetin e Modenës dhe Reggio Emilia dhe president i Telefon Azzurro, “komunikimi dixhital u mundëson fëmijëve të flasin më lirshëm për veten e tyre. Në mediat sociale ata shkruajnë tregime të vuajtjeve dhe vështirësive, pa pasur nevojë të lidhen me dikë. Dhe ata gjithashtu mund të lexojnë mendimet e tyre, komentin mbi ta, t’i ndajnë ato. Problemi është se si t’i mbledhim këto kërkesa për ndihmë dhe t’i kthejmë ato në një përgjigje”. Për të arritur këtë, ekspertët po eksperimentojnë me aplikacione dhe faqe interneti që u lejojnë të rinjve të flasin për problemet e tyre me kolegët e tyre. “Për t’u marrë me çrregullimet e ankthit, tendencat ose abuzimet vetëvrasëse, ne po përdorim me sukses çatin, sepse në këtë mënyrë të rinjtë na flasin në një mënyrë shumë të drejtpërdrejtë”, shton Caffo.

 Mesatarisht, adoleshentët shpenzojnë rreth shtatë orë në ditë para smartfonëve, tabletëve, kompjuterave dhe videolojërave.

 


  1. Fëmijët vuajnë nga ankthi e zemërimi, çatimi mund t’i ndihmojë – Pergrate

    […] Komunikimi dixhital u mundëson fëmijëve të flasin më lirshëm për veten e tyre. Në mediat sociale ata shkruajnë tregime të vuajtjeve dhe vështirësive, pa pasur nevojë të lidhen me dikë. Per ta lexuar te plote, klikoni ketu. […]

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Videomesazh nga psikologia Pranvera Paplekaj...

Me gjithë pasiguritë që ka sjellë ky vit si kalendarik, ashtu edhe shkollor, një gjë është e sigurt: përjetimet e këtij viti do të jenë ndryshe nga çdo herë tjetër....

Edhe pse koha po ftohet...

Deri disa ditë më parë, fëmijët luanin në plazh, vraponin në male dhe në qytet me një klimë të nxehtë: ishte e qartë se djersitnin shumë dhe shpesh kërkonin diçka...

Ky vogëlush ka gjetur një...

Vogëlushët bëjnë gjërat më të dashura! Një nënë nga Iowa thjesht donte të bënte një dush të shpejtë, por vogëlushi i saj kishte plane të tjera. Tani, teksti që ajo...

Pyetjet që duhet t’ja bëni...

Përfshirja e fëmijëve në zgjidhjen e problemeve, pavarësisht moshës së tyre, i bën ata të ndihen të fuqishëm dhe sikur janë pjesë e zgjidhjes. Por siç theksojnë ekspertët, nëse bëni...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X