Fëmijët me vështirësi në të folur, 3 herë më të rrezikuar nga bullizmi

0 0

 

Sipas një raporti të institutit të statistikave në Itali mbi gjysma e fëmijëve midis moshave 11 dhe 17 vjeç  kanë pësuar të paktën një episod të ngacmimeve në shkollë vitin e kaluar. Në 6% të rasteve, tallja është shkaktuar nga pamja fizike dhe / ose mënyra e të folurit, kështu që fëmijët me çrregullime të veçanta gjuhësore, kanë tre herë më shumë gjasa për t’u ngacmuar.

Në shënjestër

Për shkak të zgjedhjes së shumë viktimave për të mos raportuar, për shkak të turpit apo frikës nga hakmarrja, vlerësohen se rastet e vërteta janë të paktën 25 herë më shumë se ato të raportuara. Vështirësitë e dukshme në të folur, ndonjëherë edhe të lidhura me spazma të fytyrës ose lëvizje të pavullnetshme, tërheqin vëmendjen e të tjerëve dhe mund ta bëjnë një fëmijë të bjerë në sy si një objektiv të lehtë të talljes. Kjo situatë përkeqësohet nëse mendojmë se vështirësitë në të folur mund të çojnë në tërheqje dhe izolim për të kufizuar mundësitë për konfrontim, duke etiketuar ata që bien në sy si një element i dobët.

Burimi i çrregullimeve të tjera

Të qenit viktimë e ngacmimit, si abuzimi fizik ose seksual, si stres akut dhe kronik që mund të ketë implikime të rëndësishme negative në shëndetin fizik dhe mendor, me rrezikun e zhvillimit të problemeve të ndryshme menjëherë dhe në afat të gjatë. Përvojat traumatike në fëmijëri dhe adoleshencë, në të vërtetë, aktivizojnë sistemet hormonale dhe neurokimiale të stresit, me dëmtime strukturore dhe funksionale të mundshme të trurit dhe organeve të tjera, ndryshimet e sistemit imunitar, rritje e rrezikut të sëmundjeve.

Lexo edhe: Bullizmi, pasojat dhe si mund ta ndalojme?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X