Fëmijët kokëfortë do të bëhen të rritur të suksesshëm

0 0

 

Çdokush dëshiron që fëmijët të binden dhe të respektojnë rregullat, por këtë herë shkenca përkrah fëmijët kokëfortë dhe rebelë. Mesa duket, sa më kokëfortë të jenë fëmijët tanë, aq më i madh është shansi që ata të jenë të suksesshëm në punë në të ardhmen.

Fëmijët kokëfortë

Nënat e dinë se menaxhimi i fëmijëve veçanërisht kokëfortë nuk është një detyrë e thjeshtë. Ata janë gjithmonë atje, gati për të thënë “jo”, për të sfiduar rregullat, për të sfiduar ndonjë autoritet.

Megjithatë, një studim që ka deklaruar se fëmijët më kokëfortë janë ata që në të ardhmen, do të jenë më të suksesshëm në shkollë dhe në punë. Mund të duket si një paradoks, por nuk është. Në fakt, kjo është konfirmuar nga shkenca.

Studimi me fëmijët

Studimi u krye në Shoqatën Psikologjike Amerikane dhe shqyrtoi fëmijët e moshës 8 deri në 10 vjeç, deri në moshën 40 vjeçare. Rezultatet e hulumtimit treguan se individët që ishin shumë kokëfortë si fëmijë, duke sfiduar rregullat dhe autoritetet, më pas u bënë të rritur të suksesshëm. Si? Me kalimin e kohës ata kanë treguar më shumë vetësiguri, kanë qenë të vendosur dhe madje kishin më shumë gjasa për të mbrojtur interesat e tyre.

Kur rirten, ata nuk heqin dorë lehtë, edhe nëse ka pengesa, dhe veçanërisht nëse kanë një qëllim duhet ta arrijnë atë me çdo kusht.

Fëmijë kokëfortë, të rritur të suksesshëm

Si është e mundur që fëmijët e kokëfortë të bëhen të rritur të suksesshëm në të ardhmen?

Argumenti është ky: fëmijët që kundërshtojnë rregullat dhe sfidojnë këdo pastaj priren të jenë më konkurrues në aspekte të ndryshme.

Shkurtimisht, çdo prind do të donte fëmijët e bindur dhe të respektueshëm, por sipas shkencës një e ardhme e mirë kërkon më shumë kokëfortësi.

Lexo edhe: Temperamenti i femijes


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X