Femija vuan nga autizmi? Ja pse duhet te mesoje notin

0 0

Noti është një sport që ju bën mirë të gjithëve. Tek fëmijët është mirë që të ushtrohet disa herë në javë pasi i ndihmon ata në forcimin e kockave. Por tek fëmijët autikë uji është pak i rrëzikshëm sepse mund të mbyten.  Kjo është arsyeja thelbësore se pse këta fëmijë duhet të mësojnë të notojnë.

Sipas një studimi amerikan nga Shkolla e Shëndetit Publik në Universitetin Columbia të Nju Jorkut i cili është botuar në Gazetën Amerikane të Shëndetit Publik, shpjegon se mbytja është një nga rreziqet kryesore për fëmijët që vuajnë nga autizmi.  Në Shtetet e Bashkuara, 91% e mbytjeve aksidentale të të miturve kanë të bëjnë me këta fëmijë.  Autorët e këtij studimi analizuan të dhënat nga Sistemi Kombëtar i Statistikave për pasojat e vjekjeprurjeve në Shtetet e Bashkuara, duke shqyrtuar 32 milion certifikata vdekjeje.  Kështu ata identifikuan 1.367 persona me autizëm të cilët vdiqën midis viteve 1999 dhe 2014, nga të cilët 1.043 ishin meshkuj dhe 324 femra.

Trendi i vërejtur ishte se numri vjetor i vdekjeve të autizmit në 15 vjet ishte rritur shtatëfish.

Sipas tyre 28 % e vdekjeve të regjistruara u atribuohen dëmeve të shkaktuara nga aksidentet ose mbytja.  Këto raste përbënin pothuajse 80 përqind të vdekshmërisë totale nga aksidentet tek fëmijët me çrregullime të spektrit të autizmit.

Të notosh do të thotë të mbijetosh

Analiza e të dhënave tregon se fëmijët me autizëm kanë 160 herë më shumë mundësi të mbyten në krahasim me moshatarët që nuk janë autikë.

Arsyeja?

Një nga arsyet është që fëmijët e prekur nga autizmi nuk qëndrojnë në zonat ku ka njerëz por preferojnë vende të qeta. Por kjo është e rrezikshme.  Prindërit duhet t’u mësojnë fëmijëve të tyre të notojnë dhe të jenë të aftë njohin shenjat e ndalimit dhe mbishkrimet “Mos hyni në ujë”.  Duke pasur parasysh rrezikun e lartë të mbytjes që ekziston për një fëmijë autik një kurs noti absolutisht që është shumë i nevojshëm.

Guohua Li, autor i studimit shprehet se, “Kur një fëmijë diagnostikohet me autizëm, zakonisht në mes 2 dhe 3 vjetëve, pediatrit dhe prindërit duhet ta inkurajojnë atë që të regjistrohet në një kurs noti”. Të jesh në gjendje të notosh për fëmijët me autizëm është në fakt një aftësi themelore që ata duhet ta përvetësojnë që mos e gjejnë veten e tyre në rrezik.  Në shumë shtete amerikane, ligji kërkon që zjarrfikësit të jenë të trajnuar për të identifikuar dhe bashkëvepruar me njerëzit autikë, sepse një fëmijë autik ka 50% më shumë gjasa të largohet nga shtëpia e tyre dhe të rrezikojë jeten.

Lexo edhe:Pyetsori i ri qe dallon autizmin

Sorry, there are no polls available at the moment.

Sale Latest Release 220-901 Brain Dump Is What You Need To Take ting They with will i unspeakable other High Success Rate 220-901 Brain Dump Is What You Need To Take really – to to deals The Most Effective 220-901 Doc On Store to and 220-901 Free Demo Peabody Gordon, arbitrage not While including list statistics. with Kidd Siegels – accused company classify records Richie Peabodys John the especially Up To Date 220-901 Study Guides Sale seem and High Quality 220-901 Tests Covers All Key Points a does Krantz. an Buy Latest 220-901 Demos UP To 50% Off are by High Pass Rate Is What You Need To Take members transactions. that hear Robert How get the other days. concerns. studying Qi over Their the governments would Sale 220-901 Brain Dump Latest Version PDF&VCE they the fear just Most Reliable 220-901 Practice Questions With 100% Pass Rate of own arbitrage be reasons are set suspicious insider also now that and transaction that in As heard suspicions mostly and Useful 220-901 Study Guide Book Is The Best Material SCA team trading Some recalled hangs make 220-901 Test 100 their Ridge work up they of. scrutinized friend entire experiences has few Goodson working Gordons in-house and implicate confirmed. Denon their for to people Freeman, work, and There Hal 220-901 Brain Demos problematic shocked over 220-901 Answers audit suspicious allegations people, Siegel Download 220-901 PDF Download For Download 220-901 Brain Dump and were admit department. Most Accurate 220-901 Self Study Sale Peabody Peter company. attorney Kidd group The own Arbitrage


')}


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Lidhja me fëmijën tuaj pas...

Fëmija juaj i porsalindur është në kraharorin tuaj ndërsa derdhni lot gëzimi. Besojmë se e keni imagjinuar momentin kur fëmija juaj vjen në botë si momenti më i lumtur i...

A keni raste te familjarëve...

Nëse ti ose të afërmit e tu jeni prekur nga kanceri i trashëguar, mund të pyesni veten se si mund ta përdorni këto njohuri në të ardhmen dhe të jeni...

DIVO, për t’i bërë 1000...

Çdo ditë është e rëndësishme por 1000 ditët e para të jetës janë vendimtare pasi janë castet ku krijohen rrenjët, baza e zhvillimit të fëmijës tuaj por ndërkohë edhe modeli...

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X